Vesmírna stanica ISS je poškodená: Narazil do nej vesmírny odpad

Do ISS narazil vesmírny odpad. Vesmírna stanica ostala poškodená.

To, že na obežnej dráhe Zeme je veľa nežiadúcich objektov je starý známy problém. Nehovorí sa o tom až tak často, ako by sa malo. Až do momentu, kým to nemá reálny dopad na život ľudí. Do medzinárodnej vesmírnej stanice ISS totiž narazil vesmírny odpad, ktorý ju poškodil.

Vesmírny odpad mal poškodiť robotické rameno Canadarm2 kanadskej vesmírnej agentúry. Aj napriek vonkajšiemu poškodeniu je rameno v poriadku.

Stanicu mal zasiahnuť veľmi malý kúsok odpadu, no aj napriek tomu spôsobil značné škody. To o aký veľký kúsok išlo agentúra nespresnila. Každopádne, ostáva tu otázka toho či vesmírnej stanici nehrozia podobné strety s ešte horším výsledkom.

ISS a riziko stretu

Na obežnej dráhe sa nachádza obrovské množstvo odpadu. Odhaduje sa, že celkový počet kusov môže dosahovať až 100 miliónov. Ak vesmírne agentúry odhalia možný stret s ISS, upravia jej orbita. Stáva sa tak relatívne často.

TIP REDAKCIE
Zmeškali ste zatmenie Mesiaca? Nevadí, celestiálny úkaz zachytil profesionálny fotograf

Posádka ISS je trénovaná na možný stret s vesmírnym odpadom. Hoc i menšie kusy môžu preraziť plášť stanice a poškodiť ju, čím výrazne skomplikujú život astronautov. NASA o možnom strete vesmírneho odpadu s ISS hovorila ešte pred dvoma rokmi, keď India zostrelila satelit.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať