sony xperia 1

Obrazovým snímačom pre smartfóny kraľuje Sony, podiel si chce ukrojiť aj Samsung

Trh s obrazovými snímačmi pre smartfóny vlani vygeneroval príjmy na úrovni 15 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 13 percent.

Japonská spoločnosť Sony síce ani zďaleka nepredáva také množstvo smartfónov ako Samsung alebo Apple, no je pre celé mobilné odvetvie dôležitá. Fotoaparáty mnohých smartfónov rôznych značiek totižto využívajú jej obrazové snímače.

Spoločnosť Sony je výrazným lídrom na trhu s obrazovými senzormi pre fotoaparáty smartfónov. Jej trhový podiel býval na úrovni 50 percent a viac, zatiaľ čo najbližšia konkurencia, Samsung, si držala trhový podiel menší ako 20 percent.

Vyzerá to, že sa priepasť medzi týmto technologickými gigantmi začína zmenšovať. EE Times Asia na základe prieskumu spoločnosti Strategy Analytics uvádza, že Samsung v roku 2020 zvýšil svoj podiel na trhu s obrazovými snímačmi na 29 percent. Naopak, podiel Sony klesol pod 50 percent, presnejšie na 46 percent.

sony
Foto: Strategy Analytics

Snímače obrazu vyvíja a vyrába divízia Samsung LSI, z ktorej pochádzajú senzory ISOCELL. V minulom roku sa stali populárnymi najmä 64 Mpx a 108 Mpx snímače. Samsung tieto komponenty dodal výrobcom ako Motorola, OPPO, Realme, Vivo či Xiaomi, čím sa mu podarilo zväčšiť svoj podiel na trhu.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Slovenská pošta ruší obľúbenú službu! Toto všetko sa zmení
Sony Xperia 1 II
Foto: Sony

Sony dodáva svoje obrazové snímače aj spoločnosti Huawei, ktorá však vlani predala na americkom a európskom trhu menej smartfónov. Dopyt po mobilných zariadeniach Huawei postupne klesá kvôli sankciám americkej vlády.

Najväčší snímač obrazu pre smartfóny momentálne ponúka Samsung, ide o 50 Mpx senzor ISOCELL GN2. Nájsť ho môžeme v smartfóne Xiaomi Mi 11 Ultra. Ďalšou etapou vo vývoji môže byť až 200 Mpx snímač obrazu, na ktorom Samsung údajne pracuje.

Aj keď má Samsung silné kapacity na to, aby mohol svoju pozíciu v tejto oblasti posilňovať, Sony tak skoro dobehnúť nemusí. Japonský výrobca taktiež neustále inovuje a okrem toho ťaží zo skúseností s vývojom „veľkých“ DSLR a CSC fotoaparátov.

Niektoré funkcie z fotoaparátov Sony Alpha dokonca preniesol do smartfónov. Xperia 1 sa tak môže popýšiť optimalizovaným obrazovým procesorom Bionz X zabezpečujúcim rýchle a presné zaostrovanie s funkciou nepretržitého sledovania očí (Eye AF), sériovým snímaním rýchlosťou 10 fotiek za sekundu alebo technológiami CineAlta pre záznam videa.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať