nokia

Nokia prišla o jednu z kľúčových postáv, Juho Sarvikas prešiel do Qualcommu

Tvár značky Nokia.

Juho Sarvikas je s konzorciom HMD Global, ktoré produkuje súčasné smartfóny Nokia, spätý od jeho vzniku, teda od roku 2016. Zastával pozíciu produktového riaditeľa, bol zodpovedný za vedenie technických, dizajnových a marketingových tímov spoločnosti.

Juho Sarvikas sa však minulý mesiac rozhodol konzorcium HMD Global opustiť, ako informuje XDA. Dnes už bývalý riaditeľ neprezradil, kde plánuje zakotviť. Učinil tak až viceprezident spoločnosti Qualcomm Jim Cathey.

Ten na sociálnej sieti Twitter uviedol, že Juho Sarvikas prichádza do ich spoločnosti. Juho následne vyjadril nadšenie, že sa môže pripojiť k tímu spoločnosti Qualcomm. Podľa vlastných slov sa teší a je nabitý energiou.

nokia
Foto: LinkedIn/Juho Sarvikas

Juho Sarvikas pôsobil 8 rokov na rôznych pozíciách ešte u pôvodného výrobcu mobilných telefónov Nokia. Po 8 rokoch prešiel do Microsoftu, kde taktiež riadil obchod s mobilmi Nokia.

Pripomenieme, že mobilnú divíziu Nokia kúpil Microsoft v roku 2013 za necelé 4 miliardy eur. Dlho mu nevydržala. V roku 2016 ju predal aj s spolu právami na značku. Prevzalo ich konzorcium HMD Global, výroba prešla na FIH Mobile, dcéru Foxconnu.

Juho Sarvikas bude mať v spoločnosti Qualcomm na starosti biznis na severoamerickom trhu. Z pozície viceprezidenta by mal spoločnosť Qualcomm rozvíjať ako značku orientovanú na zákazníka, nielen ako dodávateľa polovodičových komponentov.

TIP REDAKCIE
Od žartu až po skutočný produkt: Xbox začína s predajom svojej mini chladničky, príde aj na Slovensko!

Keď už je reč o Nokii, spomenúť môžeme aj jednu čerstvú špekuláciu. HMD Global hľadá nového UX dizajnéra, za čím niektorí vidia snahu o vytvorenie nového používateľského prostredia pre smartfóny.

Ako vieme, smartfóny Nokia používajú čistú podobu operačného systému Android v rámci klubu takzvaných Android One zariadení. Program Android One má zabezpečiť, aby smartfóny dostávali softvérové aktualizácie včas a pravidelne.

Do programu Android One vstúpilo aj Xiaomi, LG či Motorola. Postupne od neho upustili. Najväčším reprezentantom tejto kategórie zariadení je práve Nokia. Snaha získať kvalitného UX dizajnéra ešte nemusí znamenať, že smartfóny Nokia prídu o čistú formu operačného systému Android.

Môže pracovať na optimalizácii existujúcich riešení alebo na tvorbe doplnkov zlepšujúcich používateľskú skúsenosť. Ako príklad poslúži Motorola. Smartfóny tejto značky taktiež obsahujú OS Android v (takmer) nezmenenej podobe. Bonus navyše predstavujú praktické Moto Akcie, ktoré si Motorola navrhla sama.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať