Žena stojaca za emoji ľudí s odlišnými farbami pleti žaluje Apple. Gigant mal porušiť autorské práva

Snaží sa aj o objasnenie zavádzajúcej dynamiky obchodov s aplikáciami.

Ak ste aktívnym užívateľom sociálnych sietí, isto poznáte a možno aj obľubujete emoji. Ide o široko zaužívané doplnky k bežným, ba niekedy dokonca aj profesionálnejším konverzáciám. Ich počet a rozmanitosť však neboli vždy také, ako dnes, najmä čo sa týka emoji ľudí.

Ešte v ranej ére sociálnych sietí bola k dispozícii len jedna farba pleti pre emoji znázorňujúce ľudí. To sa však zmenilo v roku 2013, a to vďaka žene menom Katrina Parrott. Práve ona prišla s nápadom implementovať viacero emoji s odlišnými farbami pleti, píše server iPhone Hacks.

Tento nápad dokonca prediskutovala aj so spoločnosťou Apple a hľadala rôzne spôsoby, ako ho implementovať do skutočného sveta. Netrvalo dlho a vznikla aplikácia iDiversicons, v ktorej užívatelia mohli kopírovať a vkladať emoji s až piatimi rôznymi farbami pleti. Parrott do tejto aplikácie investovala 200 tisíc amerických dolárov.

Apple prišiel s vlastným riešením, Katrina ostala na ocot

Tu však nastáva háčik. Apple spolu s ďalšími spoločnosťami časom implementoval vlastné emoji s možnosťou voľby odtieňu pleti, čo viedlo k jedinému – aplikácia iDiversicons už naďalej nebola potrebná a autorka ostala, takpovediac, na ocot.

Toto bol podnet na podanie žaloby, konkrétne na adresu Apple. Podľa Parrott ide o závažné porušenie autorských práv, pričom sa snaží dokázať, že obchody s aplikáciami a ich dynamika sú zavádzajúce, kvôli čomu môžu byť vývojári veľmi ľahko poškodení.

apple memoji
Memoji od Apple

Gigant nesúhlasí, myšlienky nie sú kryté autorským právom

Apple sa k danej záležitosti priamo zatiaľ nevyjadril, no s prázdnymi rukami nás nenechal. Tvrdí, že autorské práva sa nevzťahujú na nápad zaviesť emoji s piatimi rôznymi odtieňmi pleti, nakoľko nápady či myšlienky nie sú kryté autorským právom. K tomu dodáva, že nové odtiene vyvinul samostatne, a preto nejde o porušenie autorských práv.

TIP REDAKCIE
Arm má na konte už 200 miliárd čipov, každú sekundu sa vyrobí 900 nových kusov

Technologický gigant sa vždy vykresľoval ako idol v boji za rovnosť medzi rasami. Situácia, v ktorej sa ocitla Katrina Parrott, však hovorí niečo iné. Jennifer Lee, viceprezidentka podvýboru pre emoji z Unicode Consortium, sa k situácii vyjadrila nasledovne: “Ak by bola Katrina muž svetlej pleti zo Stanfordu alebo MIT, vo veku približne 25 rokov, bolo by pravdepodobnejšie, že by Apple jej spoločnosť odkúpil.”

Áno, sú to silné slová, najmä ak čítate medzi riadkami, no Jennifer k nim zrejme mala podnet. Sme zvedaví, kam až nás tento prípad zavedie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať