Koncept elektromobilu Volkswagen

Volkswagen rozmýšľa, kde postaví Gigafactory: Do úvahy prichádza aj Slovensko!

Volkswagen sa chystá na veľkú investíciu do výroby batérií.

Na Slovensku môže vyrásť úplne nová fabrika Gigafactory, ktorú Volkswagen plánuje vybudovať v rámci rozširovania elektrifikácie. Počas Power Day 2021 odznelo niekoľko rôznych možností, v užšom výbere sa nachádza Slovensko aj Česko.

Keď sme pred niekoľkými rokmi písali o tom, že americká Tesla v Európe postaví Gigafactory, tajne sme dúfali, že sa tak stane na Slovensku. Elon Musk si nakoniec zvolil Nemecko, kde fabriku momentálne dokončujú. Pred rovnakým rozhodnutím momentálne stojí aj nemecký koncern.

V užšom výbere sa nachádza aj Slovensku, kde by sa mohli vyrábať batérie pre elektromobily. Práve tie majú prebrať žezlo od spaľovacích a zážihových modelov, ktoré stále tvoria väčšinu predajov.

Nemecký gigant chce mať do roku 2030 po celej Európe až 6 gigafabrík pre výrobu batérií. Spoločnosť sa musí, čo sa batérií týka, rozhýbať, a to poriadne rýchlo. Od roku 2025 musí mať dostatok batérií pre všetky plánované modely. Výrobu už zaistil vo Švédsku kúpou podielu v spoločnosti Northvolt. Začať má už v roku 2023. S výrobou mu pomôže aj vlastná fabrika v nemeckom Salzgitter.

TIP REDAKCIE
Karta sa obrátila: Galaxy S22 môže byť v Európe výkonnejší ako v USA, bude mať grafiku od AMD!
Volkswagen I.D.
Volkswagen I.D.

Volkswagen si vyberá medzi 3 krajinami

To sú stále len dve fabriky. Tretiu plánuje postaviť v západnej Európe v roku 2026 a štvrtú vo východnej Európe v roku 2027. Práve v tomto čase sa do boja môže okrem Česka a Poľska zapojiť aj Slovensko. Je pravdepodobné, že rozhodnutie Volkswagenu ovplyvní niekoľko faktorov, vôľa vlády môže hrať prím.

Zo všetkých krajín, ktoré sa zapoja o tak atraktívnu fabriku, môže mať Slovensko na vrch. Volkswagen už na Slovensku vyrába niekoľko modelov a neustále sem presúva výrobu ďalších. Má skúsenosti s tým, ako to v krajine funguje a čoho všetkého je možná a schopná. Sme, koniec koncov, automobilová republika.

Celkovo chce Volkswagen vybudovať 6 fabrík, ktorých spoločná výrobná kapacita ročne dosiahne najmenej 240 GWh. To by mu malo stačiť pre všetko, čo plánuje do roku 2030.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať