Rover Perseverance poháňa rovnaký procesor ako iMac z roku 1998

Rozhodla sa NASA správne?

Keď sa spomenie slovo Perseverance, vesmírnym či technologickým nadšencom okamžite príde na rozum nový vesmírny rover od NASA, ktorý nedávno pristál na povrchu susedného Marsu. Takéto niečo si vyžaduje tonu príprav, pevné nervy, presné kalkulácie a taktiež špičkové technológie.

To posledné je však skôr iróniou. Samozrejme, Perseverance rozhodne je majstrovský kúsok moderného inžinierstva, no je úsmevné, čo za procesor ho poháňa. Túto úlohu totiž obsadil PowerPC 750, procesor s jediným jadrom, frekvenciou 233 MHz a 6 miliónmi tranzistorov. Inými slovami, o výkon sondy sa stará rovnaký procesor, aký je možné nájsť v modrom iMacu z roku 1998, píše The Verge.

Prečo Perseverance nepoužíva novší procesor?

Tu vzniká veľmi kuriózna otázka. Prečo NASA nedokázala sondu za 2,7 miliardy dolárov vybaviť niečím výkonnejším, ako je procesor s parametrami spred vyše 20 rokov? Odpoveď je viac-menej jednoduchá. Nový procesor by v prostredí nehostinných podmienok červenej planéty nemusel vydržať.

Prvý iMac

Atmosféra Marsu totiž neponúka dostatočnú ochranu pred radiáciou, čo by mohlo viesť k poškodeniu elektroniky v pokročilejších procesoroch. V tomto prípade platí jednoduché pravidlo, a to čím zložitejší čip, tým väčšie riziko poškodenia. Je teda jasné, prečo sa NASA rozhodla pre jednoduchý procesor. Ak by do Perseverance implementovala nový, ktorý by sa krátko po pristátí poškodil, mohla by vlastne celú misiu zrušiť, nakoľko výmena by asi nebola taká jednoduchá.

Samozrejme, rover nepoháňa ten istý procesor ako starý iMac, ale jeho upravená forma, ktorá je o niečo odolnejšia a dokáže si plniť svoju prácu aj v nehostinných podmienkach. Rozhodne však nie je lacný, stojí až 200 tisíc dolárov.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať