lyra

Cez Google Duo si zavoláte aj v 2G sieti, umožní to nový kodek Lyra

Spoločnosť Google vyvinula nový kodek pre kompresiu zvuku nazvaný Lyra, ktorý nasadí do komunikačnej aplikácie Duo. O novinke informuje vo svojom AI blogu.

Lyra je, aspoň podľa Google, naozaj efektívnou technológiou. Podľa tvorcov zabezpečí prenos zvuku v optimálnej kvalite aj na 2G sieťach, respektíve pri dátovom toku na úrovni 3 kb/s.

Kompresia zvuku využíva umelú inteligenciu, ktorá dokáže zvuk rekonštruovať tak, že znie veľmi dobre. Vývojári systém „vytrénovali“ na tisíckach hodín hlasových hovorov v 70 jazykoch.

Technológia síce zhltne viac výpočtového výkonu, no stále by mala optimálne fungovať aj na zariadeniach strednej triedy s odozvou niekde okolo 90 milisekúnd. V praxi si takéto oneskorenie ani nevšimnete.

Google Duo je najmä o videohovoroch, aj keď umožňuje komunikovať len hlasom. Aj v tomto prípade komunikáciu ovplyvní kompresia Lyra. Pre optimálne fungujúce video a hlas súčasne by mal stačiť dátový tok 56 kb/s.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Variant koronavírusu B.1.1.529 má až 32 mutácií: Európske krajiny zastavujú lety
lyra
Foto: Google Blog

Google si technológiu nenechá pre seba. Plánuje ju sprístupniť ako open-source riešenie, vďaka čomu po nej budú môcť siahnuť vývojári tretích strán. Časom by sa tak mohla stať súčasťou mnohých aplikácií, ktoré nejakým spôsobom prenášajú zvuk.

Google v minulom roku zaznamenal vysoký dopyt po komunikačných službách Duo a Meet, čo spôsobilo zaťaženie internetovej infraštruktúry po celom svete. Úsporný kodek Lyra pomôže prevádzku odľahčiť a zároveň umožní komunikovať aj tým používateľom, ktorí nemajú k dispozícii dostatočne rýchle internetové pripojenie.

Ak vás zaujíma, ako zvuk komprimovaný technológiou Lyra znie, niekoľko ukážok aj s porovnaniami nájdete priamo na blogu spoločnosti Google.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať