Telekom vypína DSL v prospech optiky: Niektorým zákazníkom nemusí dať optiku ale fixné LTE alebo satelit

Pilotná fáza výmeny DSL za optiku vraj nemá byť bez problémov.

O tom, že Slovak Telekom pokračuje v modernizácii svojej sietie a metalickú sieť postupne vypína, sme písali ešte minulý týždeň. V pilotnej fáze tak operátor spravil v 12 lokalitách. Kde konkrétne sa tak stalo si môžete prečítať v samostatnom článku.

Aktualizované 11.2.2021 o vyjadrenie Telekomu aj Regulačného úradu.

Takáto veľká zmena však podľa zistení servera DSL.sk nie je úplne bezproblémová. Internetový magazín totiž upozornil na fakt, že optika Telekomu nie je dostupná pre všetky domácnosti, ktorým vypnú „klasické DSL“.

Operátor dnes pokrýva viac ako 750 000 domácností optickým pripojením, čo je v porovnaní s 1,3 miliónmi pri DSL výrazne nižšie číslo. Spoločnosť v tlačovej správe hovorí o tom, že zákazníkov neplánuje odpájať. Namiesto toho im ponúkne rýchlejší, stabilnejší a modernejší internet, ktorý môže byť často dokonca lacnejší.

Telekom
Telekom nahrádza DSL pripojenie za optiku

Telekom optika namiesto DSL zatiaľ len v pilotnej fáze

To však podľa DSL platí jedine pri tých domácnostiach, v ktorých už operátor má natiahnutú optiku. Práve v tomto môže nastať problém, keďže k vypnutiu metalickej siete má dôjsť už v 2. štvrťroku. Je však nutné dodať, že sa stále bavíme len o lokalitách z pilotnej fázy. Ostatných domácností sa to zatiaľ netýka.

Telekom po ukončení pilotnej fázy plánuje výsledky analyzovať a až následne rozhodnúť, aký prístup zvolí pri zvyšku krajiny.

Telekom: Namiesto optiky môžeme ponúknuť aj fixné LTE alebo satelit

Telekom dnes pre TECHBYTE potvrdil, že v pilotnej fáze nemá optiku k dispozícii len 1 % zákazníkov. Sú to hlavne tí zákazníci, ktorí môžu byť na ťažšie prístupných miestach, napríklad na chatách a podobne.

TIP REDAKCIE
Tesla dosiahla významný míľnik: Tento rok stihla vyrobiť vyše 1 milióna elektromobilov!

Takýchto zákazníkov Telekom nenechá bez pripojenia, no namiesto optiky im môže zaviesť fixné GSM, fixné LTE alebo satelit, informoval o tom hovorca Telekomu Michal Korec. Rovnakú stratégiu potvrdil aj regulačný úrad.

Je to pilotný projekt. S modernizáciou a zmenami počíta aj platný zákon o elektronických komunikáciách. Postup upravuje § 44 ods. 13 zákona.

Keď telekomunikačný operátor z dôvodu modernizácie verejných služieb ukončí poskytovanie pôvodnej služby, tak je povinný účastníkovi (svojmu „zákazníkovi“) ponúknuť poskytovanie inej, technicky a cenovo blízkej verejnej služby s jej zvýhodneným zriadením.

V podstate sa zmení to, že Slovak Telekom nebude služby poskytovať prostredníctvom DSL technológie, ale prostredníctvom optiky (FTTx). Kde nemá optiku poskytne službu iným spôsobom (napr. fixné LTE alebo satelit pri TV službách),” potvrdil hovorca regulačného úradu Roman Vavro.

Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať