MIMORIADNE: Na túto správu si dajte veľký pozor, niektorí už prišli o peniaze!

Na Slovensku sa rozmohol nový podvod, ktorý sa rozšíril prevažne na inzertnej sieti Bazoš. Cielený je na inzerentov, teda ľudí, ktorí vytvárajú inzeráty za účelom predania alebo zakúpenia veci. Podvod je mierený výlučne na Slovákov, keďže nezneužíva len Bazoš, ale aj logo Slovenskej pošty.

S bližšími informáciami na Facebooku prišla Polícia SR na ich účte Hoaxy a podvody. „Viacerí ste nám upozornili na podvod, ktorý zneužíva značku internetového portálu bazos.sk a Slovenskej pošty. Obeťami sa môžu stať inzerenti, ktorí predávajú veci na tomto portáli,“ hovorí polícia.

Podľa polície aj podľa zverejnených screenshotov konverzácií má páchateľ navonok prejaviť záujem o produkt, ktorý je predmetom inzerátu a napíše predávajúcemu (väčšinou cez WhatsApp), že danú vec chce a že chce zaplatiť ihneď.

Podvodník aktívne komunikuje.
Pozor na podvodníkov
Zasiela odkaz na platobnú bránu.

Následne pošle predávajúcemu odkaz, v ktorom je logo bazos.sk a aj logo Slovenskej pošty. Akonáhle kliknete na tento odkaz, tak máte vyplniť číslo karty a všetky údaje s kartou späté. Dôvod? Aby vám mohol peniaze poslať na účet. Na to však kupujúcemu stačí číslo účtu, nie karty,“ vysvetľuje polícia.

Podvodníci taktiež posielajú odkaz na platobnú bránu, v ktorej sa má taktiež nachádzať logo bazáru bazos.sk aj Slovenskej pošty. Je v nej uvedené, že kuriér mal byť objednaný a stačí vyplniť údaje o karte.

Pozor na podvodníkov
Pixabay (via Pexels)

Čo spraviť, keď ma nachytali

Polícia radí aj to, čo robiť vtedy keď vás podvodníci nachytajú a vy im pošlete peniaze. Úrychlene by ste mali kontaktovať svoju banku a zneuužitú platobnú kartu okamžite zablokovať. Ak ste prišli o peniaze, navštíviť máte najbližšiu policajnú stanicu a podať oznámenie. Polícia sa spolieha na to, že podobný podvod nahlási čo najviac ľudí.