AKTUÁLNE: Polícia začala trestné stíhanie za články na hoaxovom portáli Bádateľ

Najnovšou „obeťou“ ochrany ľudí pred nepravdivými informáciami je žaloba Ministerstva zdravotníctva na server Bádateľ.

O tom, že konšpirátori pracujú na plné obrátky sa píše často, čo je dobre. Najnovšou „obeťou“ ochrany ľudí pred nepravdivými informáciami je žaloba Ministerstva zdravotníctva na server Bádateľ. Ministerstvo dnes večer informovalo, že polícia začala trestné stíhanie za články, ktoré publikovali.

Trestné stíhanie je priamym dopadom žaloby, ktorú minister zdravotníctva Marek Krajčí podal ešte 9. októbra 2020 za šírenie poplašnej správy. Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove dnes začalo trestné stíhanie vo veci prečinu šírenie poplašnej správy.

Portál Bádateľ patrí k dlhodobým a pravidelným šíriteľom zdravotníckych hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí,“ píše Ministerstvo zdravotníctva. Medzi príklady článkov z webu Bádateľ, ktoré sa spomínajú v trestnom oznámení sú napríklad:

  • “Keby ste tušili, ako odoberajú orgány, nikdy by ste nesúhlasili byť darcom”
  • “Štúdia dokázala, že vakcína proti koronavírusu nebude nikdy fungovať”
  • “Štúdia odhalila, že očkovanie proti chrípke je podvod. Vakcinačný priemysel v panike”
  • “Môžu 5G siete blokovať okysličenie krvi a tým zvyšovať úmrtnosť na COVID-19?”
  • “Vakcínami sa budú zberať biometrické údaje: Veľký brat sa spája s Big Pharmou”
  • “Čo môžete urobiť ako rodič, ak nesúhlasíte s nosením rúšok v triedach”
TIP REDAKCIE
Od žartu až po skutočný produkt: Xbox začína s predajom svojej mini chladničky, príde aj na Slovensko!

Bádateľ zmizol aj z Facebooku, a to len 3 dni po podaní trestného oznámenia, teda 12. októbra 2020. Podľa informácií Denníka N, na ktoré Ministerstvo zdravotníctva odkazuje, tak nemal spraviť Facebook. Na webe sú autori stále aktívni.

Ministerstvo si dalo vypracovať prieskum o dezinformáciách o zdraví medzi lekármi a lekárnikmi. Spravili tak v spolupráci s behaviorálnou jednotkou BEET. Podľa zistení sa až 35 % lekárov vo svojej praxi stretáva s tým, že ich pacienti odmietajú liečbu, lieky alebo lekárske pokyny kvôli dezinformáciám, ktorým uverili.

Total
33
Zdieľaní
Total
33
Zdieľať