headset

VR headset od Apple s dvojicou 8K displejov má stáť až 3000 dolárov

Určený bude skôr pre firmy ako pre bežných spotrebiteľov.

Spoločnosť Apple má v priebehu budúceho roka uviesť na trh svoj prvý headset, ktorý zákazníkom sprostredkuje zážitok z vnímania tzv. zmiešanej reality.

Headset od Apple podľa všetkého staví na špičkový hardvér, aký zatiaľ neponúka v triede zariadení s rozšírenou a virtuálnou realitou žiadna súčasná konkurencia. Podrobnosti priniesol server The Information, ktorý mal možnosť pozrieť si fotky prototypu chystaného zariadenia od Apple.

Autori uvádzajú, že headset od Apple bude vybavený dvojicou zobrazovacích panelov, každý s rozlíšením 8K, teda približne 7680 x 4320 pixelov. Pre porovnanie, Oculus Quest 2 má displeje s rozlíšením 1832 x 1920 pixelov, Valve Index zase obrazovky s rozlíšením 1440 x 1600 pixelov.

headset
Takto nejak vyzerá prototyp VR headsetu od Apple. Skica: The Information

Extra jemné zobrazenie virtuálneho obsahu zasadeného do skutočného sveta bude podporované pokročilou technológiou sledovania pohybu očí a celým radom kamier. Pohyby rúk bude údajne sledovať až 12 obrazových snímačov.

Otázny je zatiaľ spôsob ovládania. Apple uvažuje o viacerých možnostiach. Do úvahy pripadá riešenie v podobe otočného ovládača, ktorý by bol umiestnený na boku zariadenia.

TIP REDAKCIE
Sľubovali BlackBerry smartfón, no teraz sú ticho: Čo sa stalo?

Okamžitú interakciu by mohol zabezpečiť ovládač, ktorý by mal používateľ nasadený na prste ruky, poprípade na viacerých prstoch. Z hľadiska dizajnu by sme nič neobvyklé dostať nemali.

headset
Náčrt z patentovej prihlášky Apple. Foto: uspto.gov

Headset nebude lacný

Hoci bude headset podľa štandardov Apple asi pôsobiť elegantne a čisto, po konštrukčnej stránke bude vyzerať podobne ako ostatné produkty. To znamená, že dostaneme „veľké okuliare“ so zakriveným profilom a mäkkou tkaninou pre komfortný dotyk s pokožkou hlavy.

Popruhy, ktoré budú headset držať na hlave, by mali byť vymeniteľné. Teoreticky môže Apple zariadenie prepojiť s popruhom, ktorý by obsahoval niečo navyše, napríklad ďalšiu batériu, audio vstup a podobne.

Koľko si Apple za svoj pripravovaný technologický zázrak vypýta? Rozhodne viac ako konkurencia. The Information píše o cene 3 000 amerických dolárov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať