Slepému mužovi vrátili zrak: Pomohla umelá rohovka

Slepý 78-ročný muž opäť vidí. Stal sa prvým pacientom nového typu rohovkového implantátu, informoval server Israel Hayom.

Slepý 78-ročný muž opäť vidí. Stal sa prvým pacientom nového typu rohovkového implantátu, informoval server Israel Hayom. Nové riešenie s názvom KPro vyvinula spoločnosť CorNeat, ktorá tvrdí, že implantát je možné vložiť do očnej steny, kde priamo nahradí poškodenú rohovku. Pri zákroku nie je nutné použiť darcovské tkanivo.

Pacient začal vidieť okamžite po zákroku. Dokázal rozpoznať členov svojej rodiny a vedel prečítať čísla.

Umelé rohovky už vo svete medicíny existujú. Samotné operácie sú však náročné, a preto sú pre mnohých ľudí väčšinou posledným riešením. Vloženie rohovky od CorNeat je, v porovnaní, veľmi jednoduchá procedúra, ktorá vyžaduje len minimálny počet stehov či zárezov. Okrem toho podľa CorNeat využíva biomimetický materiál, ktorý sa lepšie uchytí.

To ako celý proces prebieha si môžete pozrieť vo veľmi peknej animácii vyššie. Plná integrácia KPro do oka trvá len niekoľko týždňov. Na konci tohto procesu je už umelá rohovka naplno súčasťou oka.

TIP REDAKCIE
Šifrovanie komunikácie v aplikáciách Messenger a Instagram sa odkladá

V Izraeli získala spoločnosť povolenie na operáciu ďalších 10 pacientov. Rovnakú procedúru chcú spustiť aj vo Francúzsku, Spojených štátoch amerických a Holandsku.

Vidieť po rokoch tvrdej práce kolegu implantovať CorNeat KPro bez námahy a byť svedkom toho, ako sa pacientovi deň na to vrátil zrak je elektrizujúce a dojemné. V miestnosti bolo veľa sĺz,“ zhodnotil úspech spoluzakladateľ CorNeat Vision, Dr. Gilad Litvin.

Total
94
Zdieľaní
Total
94
Zdieľať