POZOR: Slovákom chodí tento podvodný email, môžete prísť o peniaze, nereagujte!

Ak vám prišiel tento email, v žiadnom prípade naň nereagujte. Ide o podvod, ktorý vás môže obrať o peniaze.

Na Slovensku sa za posledné roky rozmohli phishingové útoky vedené cez email. Ide o spôsob útoku, kedy sa útočník prezlieka za niektorú z dôveryhodných spoločností. Pripraví si web, ktorý vyzerá rovnako alebo veľmi podobne ako niektorá z etablovaných spoločností a čaká, kým sa prihlásite.

Alternatívne môže kopírovať vzhľad platobných brán, aby vás tým prinútil zaplatiť. Akurát, že peniaze nepôjdu na službu, ktorú chcete zaplatiť ale do vrecka nečestného človeka. Videli sme to už niekoľkokrát, napríklad pri Slovenskej pošte či Websupporte.

TECHBYTE získal fotografiu phishingovej stránky, server zive.aktuality.sk zas zverejnil podobizeň útočného mailu. Zaujímavé je, že Google už v emaile varuje na to, že ide o podvod. Tí, ktorí nepoužívajú email od Google, ale od iného poskytovateľa však takúto správu vidieť nemusia.

Chodia náhodne

Zdravím priatelia, chcem vás upozorniť na nový typ podvodu. Prišla mi do mailu správa, že mi bola zablokovaná platobná karta VÚB, ak ju chcem odblokovať, mám kliknúť na odkaz a prihlásiť sa,“ píše jeden z ľudí, ktorým prišiel spomínaný email.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Netflix výrazne zvyšuje cenu svojho predplatného

Nakoľko nepatrím k ich klientom, zvedavosť mi nedala a klikol som. Vľavo je podvodná stránka, vpravo originál VÚB,“ upozorňuje.

Porovnanie stránok. Stránka, ktorú používa útočník (vľavo), skutočný internet banking VÚB (vpravo).

O podvode už vie aj VÚB. Tá na svojom webe upozorňuje všetkých klientov. „Banka takéto emaily neposiela. Text obsahuje chyby a neúplné informácie. Odosielateľ má netypickú emailovú adresu, link do Internet bankingu je falošný a má úplne iný formát. To sú všetko veci, na ktoré si treba dať pozor, i keď má banka špičkové mechanizmy, vďaka ktorým dokáže tieto podvodné aktivity zachytávať a chrániť prostriedky klientov,“ upozorňuje Vladimír Jančok, vedúci oddelenia informačnej bezpečnosti VÚB banky.

Ak ste sa nechali nachytať a prihlásili ste sa, nezúfajte. VÚB hovorí, že prípadný pokus útočníkov ukradnúť vám peniaze môže zachytiť ich bezpečnostný systém. V každom prípade však klientom radí, aby bezodkladne kontaktovali banku a dohodli sa na spoločnom postupe, s ktorým vám VÚB pomôže.

Total
173
Zdieľaní
Total
173
Zdieľať