Tesla Model 3

Nóri si pripisujú rekord. V minulom roku kúpili viac elektromobilov ako áut na fosílny pohon

V Nórsku sa za celý minulý rok predalo viac elektromobilov ako vozidiel, ktoré sa spoliehajú na benzínový, naftový či dokonca hybridný pohon.

V Nórsku sa za celý minulý rok predalo viac elektromobilov ako vozidiel, ktoré sa spoliehajú na benzínový, naftový či dokonca hybridný pohon. Autá poháňané batériami tvorili 54,3 % zo všetkých predaných áut, čím sa severská krajina stala svetovým rekordmanom.

Nikde na svete sa za minulý rok nepredalo viac elektromobilov než vozidiel s tradičným pohonom. Údaje zverejnilo nezávislé združenie Norwegian Road Federation, na výsledky upozornil portál autoblog.com.

  • Celkový počet vozidiel predaných v Nórsku – 141 412
  • Z toho plne elektrických áut – 76 789

V Nórsku sa elektromobilom darí dlhodobo. Ich predaj v poslednom desaťročí postupne stúpa dynamickým tempom. Pred dekádou predstavovali elektromobily len 1 % z nórskeho automobilového trhu. V roku 2019 im patril podiel už 42,4 %.

Foto: Audi

Nórsko je pritom krajinou, ktorá vďačí za svoje bohatstvo nerastným surovinám, hlavne rope a zemnému plynu, ktoré ťaží v Severnom mori. Krajina začala v roku 1990 smerovať zisky z predaja ropy do štátneho investičného fondu, ktorý slúži na rozvoj mnohých priemyselných odvetví.

Kapitál Nórsko využíva aj na financovanie prechodu na elektrické vozidlá, čo má podobu štedrých dotácií a stimulov. Elektromobily sú v Nórsku oslobodené od dane z nákupu a dovozu, majitelia elektromobilov majú nižšie cestné poplatky, platia menej za parkovanie a môžu tiež jazdiť v pruhoch vyhradených pre mestskú hromadnú dopravu.

Nórske združenie napríklad vysvetľuje, že štandardný VW Golf je zdanený sumou 12 000 eur, čo robí z elektrického Golfu dostupnejšie vozidlo. Celková daň je tvorená niekoľkými položkami vychádzajúcimi z progresívneho daňového systému.

TIP REDAKCIE
X-Tron X10 Pro: MONŠTRUM na 2 kolesách má dva 1 600 W motory a maximálku až 70 km/h!
Foto: EV Norway

Krajina nezaostáva ani v budovaní infraštruktúry. Nabíjacie stanice sú postavené na všetkých hlavných ťahoch v Nórsku, pričom sú od seba často vzdialené len necelých 50 kilometrov. Aktuálne je v Nórsku v prevádzke 2579 lokalít, kde sa dajú elektrické vozidlá nabíjať.

Najpredávanejším elektromobilom sa v roku 2019 stala Tesla Model 3. V roku 2020 prvenstvo neobhájila. Na druhé miesto tento model vytlačila značka Audi so športovo ladenými vozidlami E-Tron. Medzi Nórmi sa obľube tešia aj modely Volkswagen e-Golf, Hyundai Konda alebo Nissan Leaf.

Nórsko chce ukončiť predaj áut na fosílny pohon do roku 2025. Výkonný riaditeľ Norwegian Road Federation Oeyvind Thorsen na tlačovej konferencii uviedol, že sú určite na dobrej ceste k dosiahnutiu tohto cieľa.

Vedúca združenia Christina Buová predpokladá, že predaj elektromobilov v Nórsku prekoná v roku 2021 65 % podiel.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať