(Aktualizované)Huawei chce údajne predať prémiové značky smartfónov P a Mate, tvrdí Reuters

Huawei tieto špekulácie odmieta.

Podľa exkluzívnych informácií agentúry Reuters spoločnosť Huawei rokuje o odpredaji značiek prémiových smartfónov radu P a Mate, ktoré by mohla získať skupina investorov podporovaná šanghajskou vládou.

Aktualizované (27. 1. 2021, 12:40 hod.) o vyjadrenie slovenského zastúpenia Huawei.

Podľa zdrojov agentúry Reuters prebiehajú rokovania medzi Huawei a investormi od septembra minulého roka. Podľa nich sú rokovania stále otvorené a konečné rozhodnutie o odpredaji zatiaľ nepadlo.

Spoločnosť Huawei tieto špekulácie odmietla s tým, že nemajú žiadne opodstatnenie. Šanghajská vláda situáciu komentovať odmietla.

„V mene spoločnosti Huawei by sme radi vyvrátili tvrdenia ohľadom predaja našich vlajkových sérií, ktoré nemajú žiadne opodstatnenie. Stále sa plne angažujeme vo vývoji a predaji smartfónov a budeme aj naďalej dodávať špičkové produkty zákazníkom po celom svete.“

Dôvodom predaja značiek prémiových smartfónov majú byť obchodné obmedzenia, ktoré na Huawei uvalila americká vláda. Čínsky výrobca kvôli nim stratil prístup k americkým technológiám – softvéru aj k hardvéru.

Problémom majú byť hlavne čipsety, ktoré pre Huawei vyrábala spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC). Hoci nejde o americkú spoločnosť, využíva americké zariadenia.

Huawei Mate 40 Pro

Ak Huawei existujúce zásoby čipsetov vyčerpá, nebude môcť ďalej predávať špičkové smartfóny radu P a Mate. Ich odpredaj by ich však mohol zachrániť. V podobnom duchu sa Huawei vlani v novembri zbavil dcérskej značky Honor.

TIP REDAKCIE
Samsung vyvracia špekulácie: Exynos 2200 vraj nemá problémy, predstavený bude popri Galaxy S22!

Predal ju skupine Shenzhen Zhixin New Information Technology, ktorá pokračuje vo vývoji smartfónov Honor. Nezávislosť má značke zabezpečiť opätovný prístup k službám od Google, ako aj k mikroprocesorom výrobcov Qualcomm či Intel. Rovnaký scenár by sa tak, teoreticky, mohol týkať aj smartfónov Huawei P a Mate.

Podľa odhadov prieskumnej spoločnosti Counterpoint sa smartfóny P a Mate podieľali na tržbách výrobcu takmer 40 percentami (Q3 2020). Podľa IDC dosiahol predaj vlajkových  smartfónov P a Mate v období od 3. štvrťroka 2020 do 3. štvrťroka 2021 hodnotu 39,7 miliárd dolárov.

Smartfóny Huawei P a Mate patria medzi najlepšie na trhu. V domovskej Číne dokážu konkurovať iPhonom od Apple a ďalším prémiovým hráčom trhu. Analytička Flora Tang z Counterpoint však v 1. štvrťroku 2021 očakáva nepretržitý pokles predaja smartfónov P a Mate.

Existovala nádej, že obchodné sankcie namierené voči Huawei zmierni administratíva novozvoleného amerického prezidenta Joe Bidena. Zatiaľ však takéto kroky nebadať. Ako bude vyzerať pôsobenie spoločnosti Huawei v odvetví prémiových smartfónov je tak stále vo hviezdach.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať