ministerstvo aktualne

Po Zem a Vek má problém aj Bádateľ: Ministerstvo zdravotníctva podáva trestné oznámenie

Len pred pár dňami sme vás informovali o tom, že Facebook razantne zakročil voči stránkam šíriace falošné správy. Odniesli si to dve stránky spojené s magazínom Zem a Vek.

Len pred pár dňami sme vás informovali o tom, že Facebook razantne zakročil voči stránkam šíriace falošné správy. Odniesli si to dve stránky spojené s magazínom Zem a Vek. Tam to však nekončí, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky sa zameralo na ďalší web – Bádateľ.

Ministerstvo na Facebooku vysvetľuje, že sa dlhšiu dobú systematicky snaží vyvracať dezinformácie, reagovať a vysvetľovať ich. „V extrémnych prípadoch, kedy ide o systematickú a pravidelnú produkciu nebezpečných dezinformácií o zdraví, však neostávame len pri vysvetľovaní,“ informuje ministerstvo.

Podávajú trestné oznámenie

Pre šírenie poplašnej správy má teraz problém stránka Bádateľ, ktorý momentálne čelí trestnému oznámeniu. Aby toho nebolo málo, ministerstvo v spolupráci s Facebookom dosiahlo výrazné zníženie dosahu ich príspevkov na sociálnej sieti.

K niečomu podobnému môžete prispieť aj vy: ak vidíte, že vaši známi šíria nebezpečné dezinformácie o zdraví, pokúste sa s nimi empaticky komunikovať, prípadne im posunúť link na reakciu, ktorá danú dezinformáciu vyvracia,“ nabáda ministerstvo.

Okrem toho radí ľuďom ako nahlásiť príspevok alebo stránku, ktorá takéto informácie šíri. „Neodporúčame nahlasovať názory alebo hodnotiace úsudky len preto, že s nimi nesúhlasíte. Ľudia majú právo kritizovať ministerstvo, politikov, opatrenia a čokoľvek, čo chcú. Niečo iné sú však nebezpečné vyfabrikované hoaxy a dezinformácie o zdraví, proti nim sa musíme spoločne brániť obzvlášť v týchto časoch,“ ukončuje ministerstvo.

Total
14
Zdieľaní