Samsung sprístupnil aktualizácie GPU ovládačov pre zariadenia Galaxy S20 a Note 20

Koncom minulého roka sme sa dozvedeli, že Qualcomm umožní aktualizovať ovládače grafických čipov v procesoroch Snapdragon 865 a Snapdragon 765 samostatne.

Koncom minulého roka sme sa dozvedeli, že Qualcomm umožní aktualizovať ovládače grafických čipov v procesoroch Snapdragon 865 a Snapdragon 765 samostatne, len prostredníctvom obchodu Google Play.

Inak bežná záležitosť vo svete počítačov sa tak začala dostávať aj do mobilných zariadení. Vývojári môžu mimo veľkých systémových aktualizácií optimalizovať výkon, spotrebu energie, opraviť chyby a vylepšiť kompatibilitu grafických čipov s najnovšími hrami.

Pomerne nové softvérové riešenie si teraz osvojuje Samsung. A netýka sa len modelov s čipsetom Snapdragon, ale tiež smartfónov s procesorom Exynos. V prvom menovanom prípade je súčasťou čipsetu grafická jednotka Adreno, sady Exynos zase využívajú grafický čip Mali.

samsung galaxy
Samsung Galaxy Note20 Ultra

Samsung pre tieto potreby pripravil aplikáciu Game Driver, ktorú stačí do smartfónu jednoducho nainštalovať z obchodu Google Play. Aplikácia nemá žiadne používateľské rozhranie, v menu smartfónu jej ikonu hľadať nemusíte.

Po inštalácii dôjde k zlepšeniu grafického výkonu vo vybraných hrách, napríklad v tituloch Fortnite či Call of Duty: Mobile. Samsung riešenie vytvoril v spolupráci so spoločnosťou Google a, samozrejme, s výrobcami grafických čipov ARM a Qualcomm.

Aplikácia Game Driver je však zatiaľ k dispozícii len pre dva smartfóny. Nie je prekvapením, že ide o najnovšie vlajkové lode Galaxy S20 a Galaxy Note 20. Samsung ale uvádza, že podporu „čoskoro“ rozšíri o ďalšie kompatibilné zariadenia. Konkrétnejší nebol.

Ak ale niektoré z uvedenej dvojice zariadení vlastníte, aplikáciu Game Driver si môžete stiahnuť z obchodu Play. Verziu určenú pre grafiku Adreno (Snapdragon) nájdete TU, verziu pre GPU Mali (Exynos) zase TU.

Je ale možné, že už aplikáciu v smartfóne nainštalovanú máte. Mohla byť súčasťou poslednej väčšej systémovej aktualizácie.