xiaomi mi 10T 1

Predaj smartfónov v 3. štvrťroku klesol. Xiaomi sa ale sťažovať nemôže

Rok 2020 sa pomaly chýli ku koncu a už teraz môžeme v predstihu povedať, že to nebol jednoduchý rok. Pandémia ochorenia COVID-19 ovplyvnila množstvo vecí.

Rok 2020 sa pomaly, ale isto chýli ku koncu a už teraz môžeme v predstihu povedať, že to nebol jednoduchý rok. Pandémia ochorenia COVID-19 ovplyvnila množstvo vecí a odvetví, výrobu a predaj inteligentných mobilných telefónov nevynímajúc.

Výskumná spoločnosť Gartner vo svojej čerstvej správe zhodnotila, ako to vyzeralo s predajmi smartfónov v 3. štvrťroku 2020. Hoci predaj smartfónov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vo všeobecnosti poklesol (o 5,7 %), na trhu sú badať známky oživenia.

Pandémia nového koronavírusu ale stále nie je zažehnaná a pozitívne vyhliadky môžu znegovať nové opatrenia, ktoré pred koncom roka postupne zavádzajú mnohé krajiny.

Najviac smartfónov predal v 3. štvrťroku Samsung, 80,8 milióna kusov. Polepšil si tak oproti 3. štvrťroku 2019 o 2,2 % a svoj trhový podiel zvýšil na 22 %. Druhá priečka patrí výrobcovi Huawei, a to aj napriek rapídnemu poklesu predaja o 21,3 %. Huawei predal 51,8 milióna smartfónov.

Sťažovať sa nemôže tretie Xiaomi. Tento výrobca predal medziročne o 34,9 % smartfónov viac. 44,4 milióna smartfónov mu stačilo na to, aby z tretej priečky vytlačil Apple. Výrobca iPhonov zaznamenal podľa spoločnosti Gartner len kozmetický pokles predajnosti o 0,6 %. Koncovým zákazníkom predal 40,6 milióna smartfónov.

Rebríček piatich najúspešnejších výrobcov uzatvára čínske Oppo s poklesom o 14,7 % a počtom predaných kusov 29,9 milióna.

predaj smartfonov
Foto: Gartner

S hľadiska predaja bude najzaujímavejší aktuálny, posledný štvrťrok 2020, ktorý pokryje predvianočné obdobie spojené s nakupovaním darčekov. Ktorý výrobca toto obdobie ovládne sa dozvieme niekedy začiatkom budúceho roka.

Aktuálna cena Xiaomi Mi 10 (denne aktualizované)

Šancu má Apple, ktorý tento rok predstavil nové smartfóny iPhone neskôr ako po minulé roky. Rad iPhone 12 je hodnotený kladne, pod vianočným stromčekom si tak niektorý z nových modelov môže nájsť množstvo zákazníkov.

Total
3
Zdieľaní