iphone 11 tit

Američanov opäť ovládol iPhone: Pod stromčekom si ho našlo 9 z 10 ľudí

9 z 10 smartfónov aktivovaných počas Vianoc boli iPhony. Väčšina by tento úspech okamžite pripísala novej sérii iPhone 12, no pravda je iná.

Apple si tieto Vianoce výrazne polepšil, z veľkej časti vďaka svojim iPhonom. Zariadeniam sa počas sviatkov darilo na viacerých trhoch, vrátane toho nášho, no v Spojených štátoch amerických bola ich popularita priam extrémna.

Ako upozorňuje server BGR, analytická spoločnosť Flurry prichádza s informáciou, že až 9 z 10 smartfónov aktivovaných počas Vianoc boli iPhony. Väčšina by tento úspech okamžite pripísala novej sérii iPhone 12, no pravda je iná.

Prvú priečku obsadil iPhone 11, druhú iPhone XR

Najväčšej popularite sa totiž tešil minuloročný iPhone 11, a to aj napriek tomu, že smartfóny iPhone 12 sú na trhu už niekoľko mesiacov.

Kľúčovú úlohu zohrávala cena. Zatiaľ čo štandardný iPhone 12 štartuje na hranici 799 dolárov, iPhone 11 sa na americkej pôde predáva len za 599 dolárov. Nižšia cena ide ruka v ruke so stále pretrvávajúcou pandémiou, ktorá núti ľudí dôkladnejšie premýšľať nad svojimi investíciami.

Ďalším dôkazom, že popredný faktor pri rozhodovaní ohľadom kúpy nového iPhonu bola cena, je druhá priečka v stĺpcovom grafe (viď. nižšie). Tú totiž obsadil iPhone XR. Model z najnovšej série, konkrétne iPhone 12 Pro Max, sa umiestnil tesne za ním.

usa vianoce smartfony
Zdroj: Flurry Analytics

Jediným zariadením bez iOS je smartfón od LG

Na stupni víťazov sa tak najnovšia séria dokázala umiestniť až na tretej priečke. Zvyšné miesta v najlepšej desiatke obsadili smartfóny iPhone 12, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE, iPhone 12 Pro, iPhone 8 Plus, iPhone 8 a len jediný model bez iOS – LG K30.

LG K30 a iPhone SE zaznamenali počas Vianoc najväčší nárast, konkrétne pri porovnaní s týždňom pred sviatkami. Cenovo dostupný iPhone SE si polepšil o celých 34 %. Rekord si však drží LG K30, ktorého predaje stúpli až o 181 %, a to najmä vďaka jeho výhodnej cene. Smartfón debutoval ešte v roku 2018 a aktuálne sa predáva len za 139 dolárov.

iPhone 12 mini sa do prvej desiatky neprebojoval

Ak sa pozrieme pozornejšie, na grafe sa eventuálne objavili takmer všetky modely iPhone 12. Chýba len jeden – iPhone 12 mini. Dôvodom je opäť cena.

Za 599 dolárov si ľudia totiž radšej kúpili väčší iPhone 11 než malý iPhone 12 s 5,4-palcovým displejom. Malé telefóny tak síce môžu byť populurárne, no nie až tak veľmi, aby dokázali konkurovať väčším, hoc i starším modelom.

Total
2
Zdieľaní