aktualizacie

Google a Qualcomm spojili sily: Ak si kúpite telefón s týmto procesorom, dostanete 3 veľké aktualizácie!

Doručovanie aktualizácií zariadeniam s OS Android stále neprebieha tak, ako by sme si želali. Väčšina výrobcov dokáže pripraviť len dve veľké aktualizácie.

Doručovanie aktualizácií zariadeniam s operačným systémom Android stále neprebieha tak, ako by sme si želali. Väčšina výrobcov dokáže svojim zariadeniam dodať len dve veľké aktualizácie operačného systému.

Výnimkou sú len zariadenia Pixel od Google a popredné smartfóny od Samsungu, ktorým ich výrobcovia dokážu doručiť tri veľké systémové aktualizácie. Google sa dlhodobo snaží vylepšovať distribúciu aktualizácií. Kvôli vysokej fragmentácii to ale nie je jednoduché.

V tomto smere má výhodu spoločnosť Apple, ktorá má vo svojich rukách hardvér aj softvér. Softvérová podpora je v prípade iOS smartfónov príkladná, Apple dokáže pripraviť aktualizáciu aj pre 5 rokov starý iPhone, čo zákazníci oceňujú.

Google v roku 2017 predstavil Project Treble, ktorý pretvoril architektúru operačného systému Android do modulárnejšej formy. OEM partnerom, výrobcom smartfónov a tabletov, umožňuje dodávať aktualizácie systému rýchlejšie a jednoduchšie.

Foto: Google

Vidieť to na adaptácii operačného systému Android 10, ktorý sa dostal k spotrebiteľom rýchlejšie. V čase uvedenia OS Android 11 bežal Android 10 na 667 miliónoch aktívnych zariadení, pričom 82 % z nich ho obdržalo formou bezdrôtovej aktualizácie, uvádza Google.

Foto: Google

Project Treble je pre výrobcov smartfónov prínosom, no pre výrobcov čipsetov to až taká výhra nie je. Architektúra Treble je totižto zložitejšia. Výrobcom čipsetov kvôli tomu stúpli náklady na vývoj spojené so zabezpečovaním podpory aktualizácií operačného systému pre konkrétne čipsety.

TIP REDAKCIE
Toto doma nemôže chýbať žiadnemu kutilovi: Gravírovačka za neprekonateľnú cenu a dopravou zadarmo!

3 veľké Android aktualizácie

Aj tento problém sa, aspoň čiastočne, podarilo vyriešiť. Qualcomm informuje o úzkej spolupráci so spoločnosťou Google, čoho výsledkom bude zase o niečo lepšia softvérová podpora zariadení s operačným systémom Android.

Čipsety od Qualcommu budú po novom podporovať 4 verzie operačného systému (verziu, s ktorou bol smartfón predstavený + 3 veľké aktualizácie) a doručovanie bezpečnostných záplat po dobu 4 rokov (v súčasnosti zväčša tri roky).

Ak ste sa začali tešiť na ďalšiu aktualizáciu, s ktorou ste pôvodne nepočítali, tešiť sa nemusíte. Rozšírená softvérová podpora sa týka čipsetu Snapdragon 888 a novších, ktoré Qualcomm v budúcnosti predstaví.

V praxi to znemená, že ak si v budúcom roku kúpite smartfón s operačným systémom Android 11 a procesorom Snapdragon 888, obdržíte aktualizáciu na Android 12, Android 13, Android 14 a bezpečnostné záplaty dodávané počas 4 rokov.

Hoci je Qualcomm široko ďaleko najväčším výrobcom čipsetov pre mobilné zariadenia, smartfóny a tablety poháňajú aj čipsety iných výrobcov. Google o uplatňovaní nových princípov rokuje aj s nimi.

Napríklad taký MediaTek rozšírenú softvérovú podporu zatiaľ nepotvrdzuje, pokiaľ ale chce byť konkurencie schopný, pri svojich nadchádzajúcich čipsetoch by mal uplatniť rovnaké pravidlá.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať