Xor Titanium: Vznikol drahý mobil, ktorý pripravili bývalí zamestnanci Vertu

Synonymom pre luxusné mobilné telefóny je značka Vertu, ktorá vznikla ako prémiová odnož niekdajšej Nokie. Materiálovo aj dizajnovo jedinečné mobilné telefóny začali strácať lesk s nastupujúcou érou smartfónov.

Synonymom pre luxusné mobilné telefóny je značka Vertu, ktorá vznikla ako prémiová odnož niekdajšej Nokie. Materiálovo aj dizajnovo jedinečné mobilné telefóny začali strácať lesk s nastupujúcou érou smartfónov.

Záujem o produkty značky Vertu postupne klesal. Výrobca v roku 2017 zatvoril dielňu, prepustil 200 zamestnancov a zadlženú spoločnosť predal finančníkovi menom Murat Hakan Uzan.

Posledným známym zariadením, ktoré nesie emblém Vertu, je Android smartfón Aster P z roku 2018. Cena tohto zariadenia sa pohybovala od približne 4800 po 13 000 eur, a to v závislosti od prevedenia (koža, titán, drahé kovy a pod.). Kúpiť sa však dalo len na trhu v Číne.

Xor Titanium

Zdalo sa, že kategória extravagantných mobilných telefónov a smartfónov s vysoko nezdravou cenou, ktoré toho zvládnu menej ako bežné a dostupnejšie smartfóny, to má nadobro spočítané.

Predsa len sa ale v tomto segmente objavil nový hráč, spoločnosť Xor. Jej prvým produktom je mobilný telefón Titanium, ktorý sa ručne vyrába v Spojenom kráľovstve. Zariadenie má titánovú konštrukciu, zadnú stranu z kože, klasickú T9 klávesnicu a bližšie nešpecifikovaný operačný systém založený na Linuxe.

Foto: Xor

Xor Titanium bonitnému zákazníkovi zabezpečí prístup k hlasovým hovorom (2G/3G) a SMS správam. Žiadne moderné aplikácie neobsahuje, o fotoaparáte a ďalších, v súčasnosti preferovaných vlastnostiach, ani nehovoriac.

Prítomné je ale aktívne potlačenie hluku pri hovoroch a technológia bezdrôtového dobíjania batérie. Mobilný telefón dokáže na jedno nabitie fungovať 5 dní.

TIP REDAKCIE
Facebook dostal miliónovú pokutu, zatajoval informácie o prevzatí Giphy
Foto: Xor

Pre maximálnu ochranu súkromia je dostupné AES256 šifrovanie pre hovory a správy, ktoré prebieha na hardvérovej úrovni. Funguje však len pri spojení medzi zariadeniami Xor Titanium.

Foto: Xor

Xor Titanium stojí približne 3300 eur a predávať sa začne v 1. štvrťroku 2021. Spoločnosť Xor založil bývalý šéf dizajnér značky Vertu Hutch Hutchison, pričom v spoločnosti pracuje aj niekoľko bývalých zamestnancov Vertu.

Foto: Xor

Zaujímavosťou je, že vznik spoločnosti finančne podporili niektorí bývalí zákazníci Vertu, ktorí očividne stále túžia po luxusných mobilných telefónoch s unikátnym charakterom.

Hutch Hutchison očakáva, že Xor Titanium zaujme úspešných podnikateľov, ktorí väčšinu svojej agendy stále riešia prostredníctvom hlasových hovorov. Ďalšou skupinou zákazníkov majú byť zámožní ľudia, ktorí si okrem luxusného auta a drahých hodiniek kúpia aj podobne ladený mobilný telefón.

Snáď ich bude dosť na to, aby model Titanium nemusel byť posledným, nielen prvým produktom z dielne Xor.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať