Šéf NASA Jim Bridenstine

Šéf NASA po odchode Trumpa rezignuje: K novému prezidentovi nemám blízko, odkazuje

Americká vesmírna agentúra NASA bude mať nové vedenie. Agentúru, ktorá chce už v roku 2024 opäť pristáť na Mesiaci, povedie zatiaľ neznámy človek.

Americká vesmírna agentúra NASA bude mať nové vedenie. Agentúru, ktorá chce už v roku 2024 opäť pristáť na Mesiaci, povedie zatiaľ neznámy človek. Informoval o tom aktuálny šéf, Jim Bridenstine.

O jeho odchode z NASA rozhodli prezidentské voľby USA, v ktorých vyhral Joe Biden, s ktorým vraj nemá tak blízky vzťah, aký by si predstavoval. Vo vedení NASA neostane ani v prípade, ak ho o to požiada nová administratíva.

Na čele NASA je potrebný niekto s blízkym vzťahom s americkým prezidentom a ja nie som tou pravou osobou pri novo zvolenom vedení krajiny,“ povedal Bridenstine.

Niekoľko zdrojov pritom hovorí, že Bidenova administratíva má s NASA veľké plány. Svoju pozornosť má od vesmírnych misií zamerať skôr na zvrátenie klimatických zmien. To sa, pochopiteľne, nepozdáva mnohým terajším zamestnancom, šéfovi nevynímajúc.

NASA sa na Mesiac plánuje dostať pomocou vesmírnej lode Orion, ktorú k prirodzenému satelitu Zeme dopraví raketa SLS. Podobne ako tomu bolo aj pri misiách Apollo, pristátiu na Mesiaci bude predchádzať niekoľko misií. Program Artemis má pozostávať z minimálne 3 misií.

Artemis 1 má byť bez posádky a Mesiac má obletieť vo veľkej vzdialenosti. Artemis 2 bude už aj s ľudskou posádkou, ktorá Mesiac obletí v menšej vzdialenosti. Artemis 3 má podobne ako Apollo 11 na Mesiaci aj pristáť.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať