predaj vozidiel

V Európe sa vôbec prvýkrát predalo viac elektrifikovaných áut než dieslov

Európsky trh s automobilmi kvôli koronakríze prežíva jedno z najťažších období. Medziročne sa za prvé tri štvrťroky 2020 zmenšil takmer o jednu tretinu.

Európsky trh s automobilmi kvôli koronakríze prežíva jedno z najťažších období. Medziročne sa za prvé tri štvrťroky 2020 zmenšil takmer o jednu tretinu. Na druhú stranu, extrémne dobre sa darilo elektrifikovaným modelom.

Počet novo zaregistrovaných áut s elektrifikovaným pohonom počas septembra 2020 vôbec prvýkrát predbehol trh s dieslovými autami. Spresníme, že do štatistík sa nezapočítavali len elektromobily, ale aj hybridy a mild-hybridy.

Štatistiky predajnosti automobilov priniesla spoločnosť JATO Dynamics. Je zjavné, že automobilový priemysel sa výrazne mení. Trh s dieslovými autami sa prepadá, elektromobily a hybridy sú naopak čoraz obľúbenejšie.

elektromobily
Elektromobily začína testovať aj Polícia SR.

Obrovský posun za 5 rokov

Pred piatimi rokmi bola situácia úplne iná. Trhu dominovali dieslové autá, o elektromobiloch mnohí len snívali. Dnes sú absolútne najpredávanejšie benzínové autá, ktorých podiel tvorí takmer polovicu trhu. Hneď za nimi sa s podielom 25,2 percenta ocitli elektrifikované autá. Dieslové autá obsadili „len“ 24,8 percenta trhu.

TIP REDAKCIE
Doručenie 3 veľkých aktualizácií systému Android sľubuje ďalší výrobca smartfónov

Medzi elektrifikované autá sa počítajú akékoľvek vozidlá, na ktorých chode sa podieľa akýkoľvek malý alebo veľký elektromotor. Započítavajú sa teda aj hybridy a mild-hybridy, ktoré tvorili až 53 % všetkých predaných elektrifikovaných vozidiel.

Najpredávanejším elektromobilom sa stal Tesla Model 3, ktorého sa predalo 15 702 kusov. Na druhom mieste skončil nový Renault Zoe a na treťom Volkswagen ID.3.

Vôbec najpredávanejším vozidlom bol Volkswagen Golf, medzi hybridmi zvíťazila Toyota Corolla a hneď za ním nový Ford Puma. Z plug-in hybridov sa najlepšie darilo Mercedes triedy A.

Total
4
Zdieľaní