V Európe sa vôbec prvýkrát predalo viac elektrifikovaných áut než dieslov

Európsky trh s automobilmi kvôli koronakríze prežíva jedno z najťažších období. Medziročne sa za prvé tri štvrťroky 2020 zmenšil takmer o jednu tretinu.

Európsky trh s automobilmi kvôli koronakríze prežíva jedno z najťažších období. Medziročne sa za prvé tri štvrťroky 2020 zmenšil takmer o jednu tretinu. Na druhú stranu, extrémne dobre sa darilo elektrifikovaným modelom.

Počet novo zaregistrovaných áut s elektrifikovaným pohonom počas septembra 2020 vôbec prvýkrát predbehol trh s dieslovými autami. Spresníme, že do štatistík sa nezapočítavali len elektromobily, ale aj hybridy a mild-hybridy.

Štatistiky predajnosti automobilov priniesla spoločnosť JATO Dynamics. Je zjavné, že automobilový priemysel sa výrazne mení. Trh s dieslovými autami sa prepadá, elektromobily a hybridy sú naopak čoraz obľúbenejšie.

Elektromobily začína testovať aj Polícia SR.

Obrovský posun za 5 rokov

Pred piatimi rokmi bola situácia úplne iná. Trhu dominovali dieslové autá, o elektromobiloch mnohí len snívali. Dnes sú absolútne najpredávanejšie benzínové autá, ktorých podiel tvorí takmer polovicu trhu. Hneď za nimi sa s podielom 25,2 percenta ocitli elektrifikované autá. Dieslové autá obsadili „len“ 24,8 percenta trhu.

Medzi elektrifikované autá sa počítajú akékoľvek vozidlá, na ktorých chode sa podieľa akýkoľvek malý alebo veľký elektromotor. Započítavajú sa teda aj hybridy a mild-hybridy, ktoré tvorili až 53 % všetkých predaných elektrifikovaných vozidiel.

TIP REDAKCIE
Amazon a IKEA sľubujú, že do roku 2040 budú prevážať tovar len na uhlíkovo neutrálnych lodiach!

Najpredávanejším elektromobilom sa stal Tesla Model 3, ktorého sa predalo 15 702 kusov. Na druhom mieste skončil nový Renault Zoe a na treťom Volkswagen ID.3.

Vôbec najpredávanejším vozidlom bol Volkswagen Golf, medzi hybridmi zvíťazila Toyota Corolla a hneď za ním nový Ford Puma. Z plug-in hybridov sa najlepšie darilo Mercedes triedy A.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať