specialny

Apple zaplatí: Klamal, v Taliansku dostal pokutu 10 miliónov eur

Sľubované čísla platia len vo veľmi špecifických podmienkach, napríklad počas laboratórnych testov, kedy sa používa čistá voda uschovaná v rezervoároch.

Apple si na území Talianska vyslúžil poriadne mastnú pokutu. Čiastka, ktorú má svetoznámy výrobca zaplatiť, sa šplhá k hranici 10 miliónov eur, píše server MacRumors.

Konkrétne má byť Apple obvinený z uvádzania nepresných informácií ohľadom vodeodolnosti iPhonov, resp. ako dlho a v akej hĺbke dokážu byť iPhony ponorené bez toho, aby utrpeli škodu.

Apple pri iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro či iPhone 11 Pro Max uvádza, že smartfóny dokážu vydržať v hĺbke od jedného do štyroch metrov maximálne 30 minút (čísla sa líšia v závislosti od modelu).

Apple
Ilustr: foto: The Verge

Nešpecifikoval podmienky

To však nie je tak úplne pravda. Tieto čísla totiž platia len vo veľmi špecifických podmienkach, napríklad počas laboratórnych testov, kedy sa používa čistá voda uschovaná v rezervoároch. V bežnom živote bežného zákazníka teda uvedené hodnoty nie sú úplne presné.

Problémom je aj záruka

Ďalším problémom má byť záruka. Tá sa údajne nevzťahuje na poškodenie spôsobené kvapalinami. Apple presadzuje vodeodolnosť svojich smartfónov ako jednu z kľúčových špecifikácií, no zároveň odmieta zákazníkom poskytnúť záruku voči poškodeniam, ktoré by mohli vzniknúť následkom preniknutia vody do zariadenia.

Apple teda v rámci odolnosti voči vode uvedených modelov neposkytoval zlé čísla, no nešpecifikoval podmienky, v ktorých aj skutočne platia. Ide o podstatnú chybu, za ktorú aj patrične zaplatí.

Total
3
Zdieľaní