specialny

Apple zaplatí: Klamal, v Taliansku dostal pokutu 10 miliónov eur

Sľubované čísla platia len vo veľmi špecifických podmienkach, napríklad počas laboratórnych testov, kedy sa používa čistá voda uschovaná v rezervoároch.

Apple si na území Talianska vyslúžil poriadne mastnú pokutu. Čiastka, ktorú má svetoznámy výrobca zaplatiť, sa šplhá k hranici 10 miliónov eur, píše server MacRumors.

Konkrétne má byť Apple obvinený z uvádzania nepresných informácií ohľadom vodeodolnosti iPhonov, resp. ako dlho a v akej hĺbke dokážu byť iPhony ponorené bez toho, aby utrpeli škodu.

Apple pri iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro či iPhone 11 Pro Max uvádza, že smartfóny dokážu vydržať v hĺbke od jedného do štyroch metrov maximálne 30 minút (čísla sa líšia v závislosti od modelu).

Apple
Ilustr: foto: The Verge

Nešpecifikoval podmienky

To však nie je tak úplne pravda. Tieto čísla totiž platia len vo veľmi špecifických podmienkach, napríklad počas laboratórnych testov, kedy sa používa čistá voda uschovaná v rezervoároch. V bežnom živote bežného zákazníka teda uvedené hodnoty nie sú úplne presné.

TIP REDAKCIE
Tak ako teda? Intel plánuje svojimi čipmi prekonať Apple, zároveň mu však chce pomôcť s novými M1

Problémom je aj záruka

Ďalším problémom má byť záruka. Tá sa údajne nevzťahuje na poškodenie spôsobené kvapalinami. Apple presadzuje vodeodolnosť svojich smartfónov ako jednu z kľúčových špecifikácií, no zároveň odmieta zákazníkom poskytnúť záruku voči poškodeniam, ktoré by mohli vzniknúť následkom preniknutia vody do zariadenia.

Apple teda v rámci odolnosti voči vode uvedených modelov neposkytoval zlé čísla, no nešpecifikoval podmienky, v ktorých aj skutočne platia. Ide o podstatnú chybu, za ktorú aj patrične zaplatí.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať