Zuzana Čaputová potvrdila, že Huawei je riziko. GLOBSEC s ním ukončil spoluprácu

Slovenská tajná služba už Huawei považuje za riziko.

9
Zuzana Čaputová
Foto: Zuzana Čaputová (FB)

Čínsku spoločnosť Huawei už aj slovenské tajné služby označujú za bezpečnostné riziko. Pre Denník N to potvrdila prezidentka Slovenska, Zuzana Čaputová. K vyjadreniu sa o Huawei prezidentka pristúpila po tom ako naznačila, že sa nezúčastní konferencie Globsec v prípade ak v nej bude figurovať Huawei.

Globsec je bezpečnostná konferencia, ktorá má na agende čoraz častejšie digitálnu bezpečnosť. Zúčastňujú sa jej nielen štátni predstavitelia, ale aj vysoko postavení ľudia zo spoločností. Jednou z nich mal byť aj Huawei, ktorý prisľúbil účasť prezidenta pre strednú Európu. Práve Huawei čelí kritike zo spolupráce s čínskou vládou, pre ktorú má údajne zbierať citlivé dáta.

Konferencia Globsec sa preto rozhodla, že spoluprácu s Huawei ukončí. Čínska firma pritom mala vystupovať ako generálny partner, a to aj napriek tomu, že ju neskôr označovali ako „marketingového partnera,“ informujú Aktuality.sk.

Huawei si za účasť na konferencii Globsec platil. Finančné plnenie je však z dôvodu zrušenia účasti taktiež zrušené. Odstavenie Huawei od konferencie o kybernetickej bezpečnosti ide ruka v ruke s nedávnymi správami o čínskej spoločnosti, ktorá pre čínsku vládu zbierala citlivé dáta o vysokopostavených ľuďoch, medzi ktorými boli politici a ich rodiny.

Aj keď sa v tomto prípade Huawei nespomína priamo, je to pripomienka toho, že kybernetická vojna existuje a zasahuje aj na Slovensko.