Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová potvrdila, že Huawei je riziko. GLOBSEC s ním ukončil spoluprácu

Čínsku spoločnosť Huawei už aj slovenské tajné služby označujú za bezpečnostné riziko. Potvrdila to prezidenta SR, Zuzana Čaputová.

Čínsku spoločnosť Huawei už aj slovenské tajné služby označujú za bezpečnostné riziko. Pre Denník N to potvrdila prezidentka Slovenska, Zuzana Čaputová. K vyjadreniu sa o Huawei prezidentka pristúpila po tom ako naznačila, že sa nezúčastní konferencie Globsec v prípade ak v nej bude figurovať Huawei.

Globsec je bezpečnostná konferencia, ktorá má na agende čoraz častejšie digitálnu bezpečnosť. Zúčastňujú sa jej nielen štátni predstavitelia, ale aj vysoko postavení ľudia zo spoločností. Jednou z nich mal byť aj Huawei, ktorý prisľúbil účasť prezidenta pre strednú Európu. Práve Huawei čelí kritike zo spolupráce s čínskou vládou, pre ktorú má údajne zbierať citlivé dáta.

Konferencia Globsec sa preto rozhodla, že spoluprácu s Huawei ukončí. Čínska firma pritom mala vystupovať ako generálny partner, a to aj napriek tomu, že ju neskôr označovali ako „marketingového partnera,“ informujú Aktuality.sk.

Huawei si za účasť na konferencii Globsec platil. Finančné plnenie je však z dôvodu zrušenia účasti taktiež zrušené. Odstavenie Huawei od konferencie o kybernetickej bezpečnosti ide ruka v ruke s nedávnymi správami o čínskej spoločnosti, ktorá pre čínsku vládu zbierala citlivé dáta o vysokopostavených ľuďoch, medzi ktorými boli politici a ich rodiny.

Aj keď sa v tomto prípade Huawei nespomína priamo, je to pripomienka toho, že kybernetická vojna existuje a zasahuje aj na Slovensko.

Total
34
Zdieľaní
Total
34
Zdieľať