Test na COVID-19 kľudne každý deň. Nový typ testu bude jednoduchý a výrazne lacnejší

Včasné testovanie ľudí na COVID-19 je jedným z najsilnejších nástrojov v boji proti ochoreniu. Vedci ho chcú výrazne zjednodušiť.

Včasné testovanie ľudí na COVID-19 je jedným z najsilnejších nástrojov v boji proti ochoreniu. Pozitívne testovaní na základe výsledku podstúpia karanténu alebo liečenie, čím zabránia ďalšiemu šíreniu. Vykonať dosť testov, ako iste viete, nie je jednoduché. Slovensko ich dokáže za jeden deň spracovať len 7 500.

S riešením prichádzajú vedci, ktorí pracujú na lacnom a efektívnom teste, ktorý by ľuďom umožnil testovanie kľudne každý deň, upozornil server Interesting Engineering. Má byť totiž výrazne lacnejší. Takéto riešenie by bolo vhodné pre zamestnania, v ktorých sa pracuje s ľuďmi. Uplatniť by sa mohli napríklad v zdravotníctve.

Za novým testom stoja vedci z MIT, Harvardu, University of Washington, centra pre výskum rakoviny Fred Hutchinson, Brigham and Women’s Hospital a Ragon Institute. Ide teda o snahu mnohých špičkových inštitúcií s cieľom zjednodušiť a finančne sprístupniť testovanie.

TIP REDAKCIE
Ľudia, ktorí majú neandertálsku DNA majú ťažší priebeh COVID-19

Nový typ testu s názvom STOPCovid má byť založený na technológií CRISPR. Vyhodnotiť výsledky vie za 30 až 60 minút. „Potrebujeme rýchle testovanie, aby sa ľudia dokázali testovať aj doma. Spomalíme tým šírenie nákazy,“ povedal Omar Abudayyeh z MIT.

Výskumníci vyskúšali STOPCovid na 402 vzorkách (202 pozitívnych a 200 negatívnych) a zistili, že test správne vyhodnotil až 93 % z nich. Okrem toho je nutné podotknúť, že testovanie je jednoduché a nie je nutné použiť žiadne laboratórne vybavenie.

Cieľom STOPCovid je sprístupniť ho pre ordinácie všeobecných lekárov, domovy sociálnych služieb a školy. „STOPCovid sme vytvorili pre čo najjednoduchšie používanie,“ povedala jedna z autoriek štúdie, Julia Joung.

Testovanie pozostáva len z jedného kroku, vďaka čomu ho zvládnu správne vykonať aj laici mimo laboratórnych podmienok,“ vysvetľuje. Tím vedcov momentálne testuje či STOPCovid správne funguje aj pri vzorke slín.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať