Nový domov? Vedci objavili exoplanétu náramne podobnú Zemi, nachádza sa v obývateľnej zóne

Vedci predpokladajú, že planéta môže vďaka svojej vzdialenosti od hviezdy disponovať priaznivou atmosférou, klímou a taktiež aj dostatočným množstvom vody.

Chcelo to veľa úsilia, no podarilo sa. Vedcom sa podarilo objaviť 102 svetelných rokov vzdialenú exoplanétu, ktorá je spomedzi všetkých doterajších objavov asi najviac podobná našej Zemi. Dokonca sa nachádza v obývateľnej zóne. Na novinku upozornil server Futurism.

Čo je to obývateľná zóna? V astronómii tento pojem reprezentuje konkrétnu oblasť vo vesmíre, v ktorej sú hviezdne podmienky dostatočne priaznivé pre to, aby v nej mohol existovať život. Kľúčovým faktorom je obežná dráha planéty, ktorá musí byť od centrálnej hviezdy vzdialená tak, aby sa voda ani nevyparila, ani nezamrzla – niečo ako Zem.

Zdroj: flflflflfl/Pixabay

Náhradný domov?

Späť k veci. Nový objav nesie názov TOI-700 d a Zemi je podobný nielen rozmermi, ale aj váhou. Taktiež sa nachádza v prostredí obývateľnej zóny, čo znamená, že sa pozeráme na asi najvhodnejšieho kandidáta na post “náhradnej Zeme“.

Vedci taktiež predpokladajú, že planéta môže vďaka svojej vzdialenosti od hviezdy disponovať priaznivou atmosférou, klímou a taktiež aj dostatočným množstvom vody. Žiaľ, v tomto momente už vstupujeme do teritória nepotvrdených špekulácií a predpokladov.

TIP REDAKCIE
Facebook v Európe chystá revolúciu: Vytvorí 10 000 pracovných miest, no čo presne plánuje?

Rozhodne však niet pochýb, že ide o jeden z najvýznamnejších vesmírnych objavov súčasnosti, ktorý sa niekedy v budúcnosti môže stať naším novým domovom. Samozrejme, to závisí od toho, či sú podmienky skutočne tak priaznivé, ako sa očakáva.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať