RECENZIA Samsung Q950TS QLED (2020): V čom je špeciálna TV za cenu auta?

Samsung Q950TS predstavuje snahu Samsungu pripraviť skutočne prémiové zariadenie pre tých najnáročnejších zákazníkov, ktorí mohli byť aj napriek tomu, že by si ju mohli dovoliť, na vážkach.

Samsung Q950TS predstavuje snahu Samsungu pripraviť skutočne prémiové zariadenie pre tých najnáročnejších zákazníkov, ktorí mohli byť aj napriek tomu, že by si ju mohli dovoliť, na vážkach. Je to televízor, ktorý je veľký vo všetkých smeroch či už čo sa týka uhlopriečky, zvyšku špecifikácií alebo samotnej ceny.

8K QLED je niečo, čo sa určite nebude predávať ľahko, no zároveň má predstavovať aj niečo, čo bude prípadných majiteľov napĺňať natoľko, že kúpu nebudú ľutovať. Možno si hovoríte, že 8K televízor v dnešnej dobe nedáva zmysel. Sčasti máte pravdu. 8K obsahu je naozaj málo, jedným dychom však dodám, že nejde len o rozlíšenie. Samsung totiž z 8K televízorov robí aj najlepšie 4K televízory.

33 miliónov pixelov na 8K televízore je oproti 8 miliónom pixelov na 4K televízore poriadny rozdiel. V čom je taktiež rozdiel je výpočtová sila televízora, ktorá dokáže 4K alebo kľudne aj Full HD obraz naškálovať tak, aby ste dostali obraz aký na Full HD ani 4K televízore nedostanete. Samsung sa skutočne snaží ponúknuť televízor, ktorý sa ako chameleón dokáže prispôsobiť obsahu tak, aby ste neboli limitovaní tým, z akého zdroja si pustíte film, seriál či YouTube video.

Je to ale možné?

Samsung Q950TS: Cena a dostupnosť

Séria QLED televízorov Q950TS je na Slovensku dostupná už niekoľko týždňov. Model, ktorý testujeme my (65-palcový) sa predáva od približne 5 do 6 tisíc eur. Je to teda prémiová záležitosť určená pre najväčších milovníkov TV/AV komunity. Zároveň je to náhľad od budúcnosti, v ktorej sa prémiové funkcie objavia aj v lacnejších modeloch.

Q950TS je okrem 65“ verzie dostupná aj v 75“ a 85“ uhlopriečkach, ktoré sú však, pochopiteľne, drahšie.

Samsung Q950TS: Funkcie a výbava

Čo sa výbavy týka, Q950TS je jedna z najvybavenejších televízorov na trhu. Vôbec. Nič iné sme však od Samsungu za takúto cenu ani nečakali.

Základnou črtou 8K televízora je jednoznačne jeho rozlíšenie. Toľko pixelov na tak veľkej obrazovke často nevidíte a aj oproti 4K televízorom je to jednoznačne vidieť aj „voľným okom“. Toľko pixelov však treba nakalibrovať a ukočírovať. Je vidieť, že na tomto konkrétnom paneli si Samsung dal záležať.

Pokračujme ďalej na konektivitu. V TV sa schováva dvojpásmová Wi-Fi, štyri HDMI vstupy (jeden z nich je HDMI 2.1), tri USB, RF a port pre satelitnú TV. Nechýba ani ethernetoptický výstup. Ak by ste všetky tieto porty hľadali na zadnej strane samotného televízora, neuspeli by ste. Všetka konektivita dostala svoje vlastné miesto v relatívne veľkej „krabičke,“ ktorú Samsung volá One Connect. Videli sme to už aj pri iných modeloch. Niekto bude fanúšikom, keďže má prístup k všetkým portom bez toho, aby musel na poloslepo šmátrať za televízorom, pre iného to môže byť len ďalší kus techniky, ktorú musí niekam schovať. Mne osobne sa tento prístup páči, keďže televízor môžete zavesiť na stenu a neriešiť všetky káble.

V Q950TS nájdete azda všetky certifikácie a podporu pre rôzne štandardy. HDR a Dolby Vision sú základom, bez ktorého by tak drahý televízor určite neuspel. Q950TS dokáže ovládať každú zo 480 zón, ktoré sa dokážu stmavovať samostatne vďaka technológii Direct Full Array. Samsung si stratégiu rozdelenia panelu na jednotlivé zóny zvolil preto, aby dokázal konkurovať OLED panelom, ktoré dokážu vypínať jednotlivé pixely a tým ponúknuť skutočnú čiernu.

Nedostatky, ktoré vyplývajú z použitia LED panelu namiesto OLED panelu si všimnete aj na 8K televízore hlavne vtedy, keď biely text (napríklad šetrič obrazovky) prechádza postupne z jednej strany obrazovky na druhú. Keď sa dobre zapozeráte, uvidíte sa mierne rozsvecovať jednotlivé zóny. Inak si však 480 zón nevšimnete a na jednej scéne tak môže televízor zobrazovať skutočnú čiernu a zároveň aj veľmi jasnú bielu.

Čo sa zvuku týka, Samsung tento rok výrazne vylepšil vstavané reproduktory, ktoré sú v televízore uložené do konfigurácie 4.2.2 (približne). Jednotlivé kategórie sú zastúpené takto: 2x mid-range meniče2x hĺbkové meniče umiestnené v spodnej časti obrazovky a dva mid-range meniče v hornej časti. Po bokoch o sebe dávajú vedieť vysokofrekvenčné meniče.

Cieľom Samsungu je simulovať priestorový zvuk, ktorý sa však po približne dvojtýždňovom teste nemôže porovnávať s čo i len trošku kvalitnejším soundbarom. Na dosť veľké meniče v tak tenkom tele televízora bohužiaľ nie je dosť miesta. Je zvuk úplne zlý? Nie, práve naopak. Je prekvapivo veľmi dobrý, no 8K televízor si pýta „8K“ zvuk. Bolo by škoda tak dobrý panel nepodporiť lepšou audio zostavou.

Samsung Q950TS: Kvalita obrazu

Ako som spomenul na začiatku, 8K obsah budete hľadať len ťažko. Je jasné, že napríklad na YouTube nájdete 8K videá. Tie sú však len ukážkou, ide väčšinou o zábery krajiniek, zvierat a podobne. Je jasné, že 8K obsah príde neskôr či už formou adaptácie zo strany Netflixu alebo iných zdrojov.

Čo ma však zaujímalo podstatne viac bol výkon pri škálovaní 4K a Full HD videa. Práve to sú rozlíšenia, kvôli ktorým by sa kupovať 8K televízor skutočne oplatilo AK by ich dokázal efektívne a v dobrej kvalite zväčšiť bez väčšej strany kvality.

Samsung, našťastie, odviedol poriadny kus práce a Q950TS dokáže Full HD a 4K obraz škálovať tak, ako som to ešte nikdy nevidel. Oproti skutočnému 8K videu síce rozdiel uvidíte, no musíte sa sústrediť a už to samo o sebe hovorí o tom, ako ďaleko zašli softvéroví inžinieri, ktorí celý systém navrhli.

Televízoru je celkom jedno či mu dodáte 4K video z Netflixu, HBO, Amazon Prime alebo Blu-ray. Nielen, že mu to nevadí, on na tento obsah čaká a spraví z neho jednu veľkú šou. Naozaj. Tak krásny obraz na 4K televízore skutočne nečakajte.

Ako to Samsung dokázal? Poriadne vytrénoval AI, teda umelú inteligenciu, ktorú vycvičil na miliónoch obrázkoch, vďaka čomu presne vie, aké pixely má „nafúknuť“ a ako presne to má spraviť. Upscaling je preto oveľa kvalitnejší, uveriteľnejší a často si ho ani nevšimnete. Samotný Upscaling je niečo, čo je neskutočne pôsobivé.

Kvalitu softvéru samozrejme podčiarkuje aj kvalita hardvéru. Q950TS má priame zadné podsvietenie, ktoré pixely osvetľuje cez celú zadnú stranu. Pri niektorých modeloch sú pixely osvecované len z bokov a ten rozdiel je vidieť.

V televízore sa nachádza 480 diskrétnych zón, ktoré dokážu samostatne znižovať intenzitu podsvietenia, vďaka čomu sa Samsung prepracoval k čiernej, ktorá vyzerá ako skutočná čierna. Najväčšiu výhodu OLED displejov tak dohnal svojim vlastným riešením, ktoré pri bežných filmoch, seriáloch a ďalších videách funguje.

Na rozdiel od OLED displejov dokáže LED televízor vygenerovať obrovský jas, vďaka čomu pôsobí „živšie“. Tmavé scény sú tmavé a svetlé zas ožívajú farbami, kontrastom a jasom. Dokáže to aj vtedy, keď sa na jednom zábere stretnú tmavé a svetlé miesta. Celý zážitok zvýrazňuje absencia odleskovperfektné pozorovacie uhly. Je teda jedno či si sadnete rovno pred obrazovku alebo mierne do strán. Obraz bude stále rovnako kvalitný.

Aj vo zvyšku obrazového spektra je Q950TS kráľom. Či už je to pri práci s obnovovacou frekvenciou, napríklad pri hraní hier či pozeraní športu alebo pri cinematických záberoch spojených s filmami.

Pôžitok umocňuje aj fakt, že obraz je vykresľovaný do všetkých rohov. Čo tým myslím? Q950TS nemá takmer žiadne rámčeky. Máte tak pocit, že pred sebou máte jeden veľký blok pixelov, ktoré neobklopuje nič.

Čo ma ohromilo ešte viac než upsacling 4K videa je upscaling 1080p videa. Či si už pustíte slovenské televízie alebo Full HD video na YouTube, Q950TS si verí natoľko, že ich nafúkne na všetkých 33 miliónov pixelov bez toho, aby ste si to extrémne všimli. Pochopiteľne, obraz už nebude tak ostrý ako pri 4K ale nejde ani o veľký rozdiel. Je vidieť, že Samsung AI vytrénoval aj na nižších rozlíšeniach a algoritmus si je schopný poradiť aj s takýmto zdrojom. Len si to predstavte. Informácie uložené v 2 miliónoch pixeloch dokáže spracovať a na paneli zobraziť informácie v 33 miliónoch pixeloch. Je to niečo, čo sa nevidí každý deň.

Samsung Q950TS: Dizajn, kvalita spracovania a používanie

Keď si kupujete drahý televízor, určite chcete čo najväčšiu obrazovku a čo najmenej zvyšku (rámčeky a podobne). Samsung v tomto smere absolútne víťazí. Jeho dizajn je totiž tak minimalistický a tak premyslený, až sa vám ani nechce pozrieť sa na iné, lacnejšie modely.

Rámčeky sú hrubé len dva milimetre, čo znamená, že pri bežnej vzdialenosti od televízora sú prakticky neviditeľné. Hrúbka samotného televízora je tiež relatívne dobre zvládnutá. Je síce pravda, že QLED televízory nikdy nebudú tak tenké ako OLED panely, aj tak sa Samsung posnažil a televízor stenčil tak, ako to len šlo.

Je jasné, že veľkú rolu v tom hrá krabička One Connect, no zvyšok výbavy taktiež musel prejsť procesom „chudnutia“. Výsledkom je televízor hrubý len 1,5 centimetra po celej výške a šírke. Možno ešte nie je tak tenučký ako OLED, nie je to ani niečo, čo za čo by sa mal hanbiť.

Na jednu vec však upozorním a svojim spôsobom som na to doplatil sám. 8K QLED televízory sú ťažké. Ale poriadne ťažké. Ak si televízor chcete zavesiť na stenu, uistite sa, že je uchytenie dosť pevné. Ak si ju naopak chcete položiť na TV skrinku, uistite sa, že je dostatočne pevná. Tá, na ktorú sme ju postavili my až taká pevná nebola (hlavne v strede) a pod váhou Q950T sa začala ohýbať.

Je to spôsobené tým, že Q950TS nemá nožičky po oboch stranách ale jednu veľkú a ťažkú nohu v strede, ktorou zaťažuje čokoľvek, čo je pod ňou.

Čo sa samotného používania týka, je to tak jednoduché ako pri akomkoľvek inom modernejšom Smart televízore od Samsungu. Dostanete rovnaký kovový ovládač s dedikovaným tlačidlom pre Netflix, Prime Video a RakutenTV, aj keď na Slovensku by sa možno viac hodilo samostatné tlačidlo pre HBO GO.

Televízor beží na operačnom systém Tizen OS, ktorý je rýchly, nezasekáva sa a nájdete v ňom prakticky všetko, čo chcete. Od možnosti prepojenia s telefónom, až po najobľúbenejšie aplikácie vrátane Apple TV. Oproti minulým ročníkom sa zmenila akurát tak farebná škála používateľského rozhrania z bielej na svetlo modrú, no všetko, čo fungovalo Samsung nechal tak, ako bolo, a to je dobre.

Samsung Q950TS: Verdikt

O tom, že Q950TS je model určený pre vybraných pár ľudí nie je pochýb. Pre bežného zákazníka je tento televízor príliš drahý.

Aj napriek tomu, že ide o televízor tak drahý, ako niektoré autá, má dosť funkcií a vlastností na to, aby si za svojou cenou stál, obzvlášť ak vychytáte Cashback alebo podobnú zľavu.

65Q950TS je veľký televízor s najlepšou kvalitou obrazu na trhu. Nie je preto divu, že ho niekoľko ľudí ovenčilo ocenením „Najlepší televízor na trhu“. Pod čo sa viem podpísať je fakt, že je to najlepší 4K televízor aj napriek tomu, že v skutočnosti ide o 8K panel.

Ak by ste chceli okúsiť podobnú kvalitu, no nechce sa vám míňať až takú vysokú čiastku, pozrieť si môžete aj model Q90R so 4K rozlíšením a podobnými vlastnosťami.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať