Európski vedci na Marse našli ďalšie ložiská tekutej vody. Môže v nich byť život

Vyplýva to z výsledkov štúdie talianskych vedcov, ktorí tvrdia, že pod južným pólom Marsu objavili tri ložiská tekutej vody.

Aj keď Mars na prvý pohľad vyzerá ako pustá a suchá planéta, pod povrchom skrýva niekoľko ložísk tekutej vody. Vyplýva to z výsledkov štúdie talianskych vedcov, ktorí tvrdia, že pod južným pólom Marsu objavili tri ložiská tekutej vody.

Celkový počet ložísk sa tak zvýšil na štyri, informoval server MIT Technology Review. Tekutá voda síce pravdepodobne nebude slúžiť prípadnej ľudskej návšteve, no stále môže byť miestom pre život, ktorý sa oplatí preskúmať.

Rovnakí talianski vedci ešte pred dvoma rokmi objavili vôbec prvé ložisko vody na Marse. Ďalšie tri našli pri podrobnej analýze dát zo sondy obiehajúcej okolo Marsu (Mars Orbiter), financovanú z rozpočtu NASA a ISA (talianskej vesmírnej agentúry), vyplýva zo štúdie publikovanej v špičkovom žurnále Nature Astronomy.

Nacvičili to na Zemi

Vedci využili novú techniku pre rozpoznanie suchých a mokrých podmienok, ktorú si pri hľadaní nových vodných ložísk nacvičili počas pozorovania Antarktídy a Grónska.

Pre budúcich „Marťanov,“ teda ľudské posádky, ktoré skôr či neskôr vkročia na povrch Marsu nepôjde o vhodný zdroj tekutín. Voda na Marse má byť mimoriadne slaná, inak by už dávno zamrzla. Vedci však predpokladajú, že práve okolie vody, hoc i slanej, je skvelý štartovací bod pri honbe za marťanským životom.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať