Po rokoch pozorovaní a analýz dnes výskumníci s radosťou oznámili, že na Marse identifikovali oblasť, kde sa nachádza tečúca voda. A je jej poriadne veľa. Nachádza sa približne 1,5 kilometra pod povrchom, no aj to je obrovský úspech.

S objavom prišli talianski výskumníci pod taktovkou Roberta Oroseia z Instituto Nazionale di Astrofisica. Podarilo sa im to za využitia dát z družice Mars Express, ktorá oblasť identifikovala pod južnou polárnou čiapkou Marsu. Jazero, ktoré identifikovali má byť slanéveľmi podobné tým, ktoré nájdeme aj u nás, na Zemi.

Vedci o prítomnosti vody na Marse snívali už dávno. Dnešný objav je prvým skutočným dôkazom o jej prítomnosti.

Mars bol kedysi plný vody

Mars sa pred niekoľkými miliardami rokov vôbec nepodobal na planétu, akou sa nakoniec stal. Svedčia o tom vyschnuté jazerá či kanály na povrchu. Voda sa v zamrznutom stave stále nachádza aj na povrchu, a to práve na póloch. Pod nimi bolo objavené aj jazero.

Samotné jazero má byť hlboké slušný jeden kilometer a na šírku môže dosahovať úctyhodných 20 kilometrov. Ide teda o obrovský rezervoár, ktorý sa doteraz schovával len v mysliach ambicióznych vedcov.

Ako si môžu byť vedci tak istí prítomnosťou jazera?

Dáta zo sondy Mars Express porovnali s výsledkami, ktoré odmerali na Zemi. Výsledné dáta sú totiž veľmi podobné tým, ktoré vykazujú jazerá pod zamrznutou vrstvou antarktického či grónskeho ľadovca.

Jazero na Marse sa bohužiaľ nepodobá na geotermálne kúpele. Jeho teplota má podľa Manisha Patela, planetárneho vedca, pohybovať medzi mínus desiatimi a mínus tridsiatimi stupňami. Za jeho tekutosť môže veľmi slané chemické zloženie a tlak ľadovca, ktorý je nad ním.

Na Marse pritom môže byť oveľa viac podobných úložísk tečúcej vody. Družica, ktorá sa postarala o senzáciu nie je úplne presná a jazero sa jej podarilo zachytiť hlavne kvôli jeho rozmerom. Po červenej planéte môžu byť roztrúsené menšie jazerá, ktoré počas snímania Marsu nezachytila.

TIP REDAKCIE
20 hlodavcov vyslaných do vesmíru pomôže zistiť, ako prežiť misiu na Mars