Android získava novú funkciu. Nepočujúcich upozorní na štekot psa, sirénu a ďalšie zvuky

Operačný systém Android obsahuje niekoľko funkcií, ktoré uľahčujú používanie zariadení osobám so zdravotným obmedzením, poruchou zraku či sluchu.

Operačný systém Android obsahuje niekoľko funkcií, ktoré uľahčujú používanie zariadení osobám so zdravotným obmedzením. Pre používateľov s poruchou zraku je napríklad k dispozícii inverzia farieb, gesto pre priblíženie obrazu alebo prevod textu na hovorenú reč.

Google teraz pridal do operačného systému Android ďalšie funkcie, ktoré pomôžu nepočujúcim, informuje Engadget. Google funkciu nazýva Upozornenia na zvuk v telefóne.

Smartfón s operačným systémom Android môže vďaka neustále zapnutému mikrofónu počúvať okolie, teda zaznamenávať a vyhodnocovať zvuky, ktoré znejú v jeho blízkosti.

Ak zvuk vyhodnotí ako „rizikový“, smartfón zobrazí upozornenie, ktoré bude sprevádzané vibráciou, poprípade blikajúcim LED svetlom. Vývojári okruh zvukov zúžili na signalizáciu dymu a požiaru, krik, sirénu, klopanie, štekot psa, tečúcu vodu, plač dieťaťa, zvonenie pevnej linky a zvuk elektrospotrebiča.

Foto: Google

Výhodou je, že sa upozornenia zobrazia aj na pripojených hodinkách s operačným systémom WearOS. To môže byť užitočné počas spánku alebo vtedy, ak sa smartfón nachádza mimo dohľadu jeho používateľa.

Aj keď je funkcia primárne určená pre sluchovo postihnuté osoby, využiť ju môžu aj zdraví jedinci. Upozornenie na zvuk môže by nápomocné počas používania slúchadiel s aktívnym potláčaním okolitého hluku.

TIP REDAKCIE
Apple prekonáva očakávania: GPU v novom M1 Max má viac hrubého výkonu ako PlayStation 5!

Google uvádza, že nová funkcia bola vyvinutá pomocou prostriedkov strojového učenia a pracuje offline. Zaznamenaný zvuk sa nikam neodosiela na ďalšie spracovanie.

Funkcionalita upozornení na zvuk je podmienená inštaláciou aplikácie Okamžitý prepis, ktorej je potrebné udeliť povolenie na prístup k mikrofónu. Upozornenia je následne potrebné aktivovať v nastaveniach zariadenia, v časti Dostupnosť poprípade Zjednodušenie ovládania.

My sme túto novinku zatiaľ zapnúť nedokázali. Jej existencia môže byť zatiaľ obmedzená na vybrané zariadenia alebo krajiny. Ďalšie podrobnosti nájdete na slovenských stránkach technickej podpory Google.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať