Slováci so svetovými vedomosťami: Odhalili slabú stránku koronavírusu, ich vakcína funguje!

Predklinické výsledky peptidovej vakcíny ACvac1 proti novému koronavírusu dopadli dobre. O výsledkoch informovali slovenskí vedci.

Predklinické výsledky peptidovej vakcíny ACvac1 proti novému koronavírusu dopadli dobre. O výsledkoch informovali slovenskí vedci z biotechnologickej spoločnosti Axon Neuroscience.

Najnovšie správy hovoria o tom, že vakcína vyvíjaná slovenskými vedcami u myší vyvolala vysokú koncentráciu protilátok, ktoré živý vírus úplne neutralizovali. Dobrou správou je aj to, že pri myšiach neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky. Vývoj vakcíny tak prirodzene čaká prvá fáza klinických testov.

Spoločnosť Axon Neuroscience už dlhšie pracuje na peptidovej vakcíne určenej pre liečbu Alzheimerovej choroby. Rovnakú technologickú platformu firma využila aj pri vývoji vakcíny na nový koronavírus. Ide o bezpečnú platformu, čo dokázalo niekoľko štúdií, schopnú vyvolať silnú imunitnú reakciu aj pri starších pacientoch patriacich medzi najviac ohrozenú skupinu.

TIP REDAKCIE
Slovenskí experti vyvíjajú vakcínu na COVID-19: Patria medzi svetovú špičku

Vedia, kde je najzraniteľnejší

Identifikovali sme najslabšie miesta vírusu SARS-CoV-2 a imunitnému systému sme prikázali, aby sa zameral práve na tieto malé oblasti o veľkosti do dvadsiatich aminokyselín s cieľom úplnej eliminácie vírusovej infekcie buniek,“ píše sa vo vyhlásení spoločnosti. „Výsledky testu ukázali, že naša stratégia funguje. ACvac1 veľmi presne ukazuje imunitnému systému, ako má vírus zničiť,citujú tvorcov vakcíny Novinky.cz.

Prví záujemcovia v Európe by vakcínu mohli dostať už koncom tohto roku. Väčšia dostupnosť sa očakáva na prvý polrok 2021. Cena za očkovanie sa má pohybovať na úrovni 5 až 15 eur.

Total
40
Zdieľaní
Total
40
Zdieľať