Šéf ruského vesmírneho programu: Venuša je ruská planéta, je to tam ako v pekle

Šéf ruskej vesmírnej agentúry, Dmitrij Rogozin, počas nedávnej výstavy v Moskve nazval Venušu „ruskou planétou“.

Šéf ruskej vesmírnej agentúry, Dmitrij Rogozin, počas nedávnej výstavy v Moskve nazval Venušu „ruskou planétou“. Jeho nezvyčajné vyjadrenie prišlo len pár dní po tom, ako sa na Venuši našli molekuly fosfánu, čo môže naznačovať, že na planéte bol kedysi život.

Naša krajina bola prvou a jedinou, ktorá dokázala pristáť na Venuši,povedal Rogozin odkazujúc na vesmírne misie na planétu v 60-tych, 70-tych a 80-tych rokoch.

Vládna agentúra Roskosmos sa pridala k podobným vyjadreniam. „Obrovská medzera medzi Sovietskym zväzom a konkurenciou prispela k tomu, že Spojené štáty začali Venušu prezývať sovietskou planétou,informoval Euronews.

Sovietsky zväz ovládol Venušu

Sovietsky zväz k Venuši vyslal niekoľko misií. Vďaka programu Venera sa zväzu ako prvému podarilo dokončiť úspešnú orbitu okolo planéty a aj prvé schválne nevydarené pristátie. V roku 1970 sa misii Venera 7 nakoniec podarilo úspešne pristáť. Sonda na Zem vysielala signál celkom 23 minút, potom ju odstavili nehostinné podmienky.

TIP REDAKCIE
Microsoft VARUJE: Začal sa šíriť absolútne deštruktívny malvér, vypína celé krajiny!

NASA Venuša nikdy extrémne nezaujímala. V roku 1978 však k planéte vyslala sondu.

Roskosmos plánuje k Venuši vyslať ďalšiu sondu, Venera-D, pri ktorej však chce spolupracovať aj s americkou NASA. Rogozin nepredpokladá, že na planéte môže byť život. „Ruská sonda získala informácie o planéte – je to tam ako v pekle,“ reagoval Rogozin na otázku či sa v atmosfére môže nachádzať život.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať