Lucid Air predstavený: Luxusný elektrický sedan ohuruje parametrami aj cenou

Automobilka Lucid Motors konečne ukázala svetu svoj elektrický výtvor na štyroch kolesách, ktorý sa po prvýkrát na verejnosti mihol už v roku 2016.

Automobilka Lucid Motors konečne ukázala svetu svoj elektrický výtvor na štyroch kolesách, ktorý sa po prvýkrát na verejnosti mihol už v roku 2016. Lucid Air, ako sa vozidlo nazýva, vyzerá presvedčivo.

Produkčná verzia elektromobilu Lucid Air neprišla o svoj elegantný a futuristický dizajn, ktorý sprevádzal koncepčnú podobu vozidla. K istým úpravám ale prirodzene dôjsť muselo. Dotkli sa interiéru, hlavne oblasti zadných sedadiel. Z exteriéru zmizlo pár extravagantných prvkov.

Podrobnosti o svojej horúcej novinke výrobca zverejnil na svojich stránkach. Informovali o nej aj weby Electrek či Techcrunch.

elektromobil
Foto: Lucid Motors

Ako inak, kokpitu dominuje veľký, či skôr dlhý štít tvorený mierne zaoblenou obrazovkou s uhlopriečkou 34″ a vysokým rozlíšením. Dopĺňa ho menší, vertikálne uložený displej na stredovej konzole. S prístrojovej dosky sa efektne vysúva.

Foto: Lucid Motors

Napriek prevahe obrazoviek sa v interiéri nachádza aj pár klasických ovládačov a tlačidiel, samozrejmosťou je ovládanie hlasom, priestor pre bezdrôtové nabíjanie smartfónov, USB-C rozhrania alebo pár miest na odkladanie drobností či držiaky na nápoje.

Áno, aj Lucid Air bude mať mobilnú aplikáciu. Tak ako vozidlá Tesly.

Foto: Lucid Motors

Elektromobil je kratší a užší ako Tesla Model S alebo Porsche Taycan. Priestor v kabíne je však vďaka modernej koncepcii veľkorysý. Presvetlenie a výhľad na nebo pasažierom zabezpečí strecha s rozmernými panelmi zo skla.

Foto: Lucid Motors

Pozoruhodne je riešený zadný kufor, resp. prístup k nemu. Otvára sa celá zadná časť karosérie, čo by malo uľahčiť nakladanie batožiny alebo iných ťažších bremien. Výrobca tiež prekvapil rekordným koeficientom odporu vzduchu 0,21 Cd, ktorý podporí efektívnu prevádzku elektromobilu.

Foto: Lucid Motors

Lucid Air sa dokáže po diaľniciach preháňať polo-autonómne. Sledovanie okolia, monitorovanie jazdy a asistenčné funkcie zastrešuje okrem pokrokového softvéru až 32 integrovaných senzorov.

Lucid Air

Už skôr bolo známe, že Lucid Air príde na trh v niekoľkých verziách. Výrobca potvrdil štyri. Od najzákladnejšej a najlacnejšej, po extra triedu označenú ako Dream Edition.

Lucid Air
Foto: Lucid Motors

Verzia Dream Edition za 169 000 amerických dolárov ponúkne dojazd 809 kilometrov (metodika EPA), výkon 1080 koní, zrýchlenie z 0 na 60 míľ (97 km/h) za 2,5 sekundy a maximálnu rýchlosť 270 kilometrov za hodinu.

TIP REDAKCIE
Japonsko sa konečne lúči s disketami. Ich výroba bola ukončená ešte pred 10 rokmi
Lucid Air
Foto: Lucid Motors

Verzia Air Grand Touring za 139 000 amerických dolárov má ešte lepší dojazd na úrovni 832 kilometrov. Menší výkon 800 koní zabezpečí zrýchlenie z 0 na 60 míľ za 3 sekundy a maximálku 270 kilometrov za hodinu.

Tieto dve svalnatejšie verzie budú na trhu dostupné v priebehu druhého štvrťroka 2021.

Lucid Air
Foto: Lucid Motors

Verzia Air Touring príde na trh až koncom roka 2021, v štvrtom štvrťroku. Cenou podlezie 100-tisícovú hranicu (95 000 USD). Zákazníci dostanú 620 koní, zrýchlenie za 3,2 sekundy, max. rýchlosť 250 km/h a dojazd 653 kilometrov.

Základná verzia Air stojí v úvodzovkách len 80 000 dolárov. To je ale asi tak všetko, čo vieme. Podrobnosti o tejto verzii si výrobca zatiaľ necháva pre seba. Predávať sa totižto začne až v roku 2022.

Lucid Air
Foto: Lucid Motors

Všetky verzie podporujú rýchle nabíjanie, ktoré dokáže za 20 minút doplniť šťavu pre 482 kilometrov jazdy. Potrebná je samozrejme extra výkonná nabíjačka. Pre domáce nabíjanie alebo nabíjanie jedného vozidla druhým, slúži 19,2 kW palubný adaptér.

GT a Dream verzia je vybavená 113 kWh akumulátorom. Elektromobil využíva 924-voltový elektrický systém a jeho trojfázový motor na striedavý prúd spolu s meničom váži len 74 kilogramov.

Lucid Air je, aspoň podľa zverejnených údajov, priamym a silným konkurentom pre elektromobily značky Tesla. Či bude novinka naozaj úspešná ukáže až trh a záujem zo strany zákazníkov.

Kto má záujem a býva v jednej z podporovaných krajín, Lucid Air si môže predobjednať na tejto adrese. Pre vybrané európske krajiny je potrebné zložiť zálohu vo výške 900 eur. Najvýkonnejšia verzia je v rámci predbežných objednávok dostupná len v USA a Kanade. Záloha je v tomto prípade vyššia – 7500, resp. 9800 dolárov.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať