Hackeri zašli priďaleko: Po útoku na nemocnicu zomrela jedna pacientka

Tento príbeh znie tak, ako by sa stal v niektorom z dramatických filmov. Bohužiaľ, stal sa naozaj. Vážne chorá žena nakoniec zomrela.

Tento príbeh znie tak, ako by sa stal v niektorom z dramatických filmov. Bohužiaľ, stal sa naozaj. Chorú ženu, ktorú záchranári priviezli do nemocnice museli previezť do inej nemocnici po tom, ako jej nemohla byť poskytnutá zdravotná starostlivosť.

Nebolo to ale preto, že by to nemocnica nedokázala. Práve naopak, zdravotnícky personál bol pripravený, no počítače nesúhlasili. Práve na ne bol totiž zameraný útok hackerov, ktorí ich infikovali typom vírusu známym ako ransomvér, informovala agentúra AP.

Ide tak o jedno z prvých úmrtí, ktoré majú na starosti hackeri. Nemecké úrady podľa rôznych zdrojov začali v snahe nájsť hackerskú skupinu alebo jednotlivca okamžite celú situáciu vyšetrovať.

Útok prebehol minulý týždeň vo štvrtok. Hackerom za cieľ padla univerzitná nemocnica v Düsseldorfe. IT systémy nemocnice ostali po útoku nepoužiteľné, čo zdravotnícky personál prinútilo presunúť všetky naplánované operácie a zákroky na neskôr.

[the_ad id=”16606″]

Situácia sa dotkla aj najvážnejších prípadov, keďže došlo k zatvoreniu urgentného príjmu. Záchranárom tak neostávalo nič iné ako pacientov prevážať do najbližšej nemocnice vzdialenej 30 kilometrov. Kvôli oddialeniu poskytnutia odbornej pomoci mimo kompetencií záchranárov mala zomrieť spomínaná pacientka.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Netflix výrazne zvyšuje cenu svojho predplatného

Neúmyselné odstavenie nemocnice

Príbeh sa ďalej zamotáva vyhlásením nemocnice na Twitteri. Hovorca totiž potvrdil, že IT administrátori snažiaci sa vyriešiť celú situáciu „neevidujú žiadosť o výkupné,“ ktorou sú ransomvér útoky známe. Tvrdia dokonca, že nemocnica sa stala obeťou útoku len náhodou.

[the_ad id=”16606″]

Žiadosť o výkupné mala byť totiž mierená na univerzitu Heinricha Heineho, ktorá je prepojená s nemocnicou. Zvláštne je aj to, že sa miestnej polícii sa s útočníkmi podarilo spojiť a oznámiť im, čo spôsobili. Hackeri následne ponúkli kľúč pre dešifrovanie zablokovaných počítačov. Následne sa polícii stratili v internetovej hmle.

Vyšetrovatelia okamžite začali pracovať na odhalení vinníka. Medzičasom sa im podarilo zistiť, že útočník alebo útočníci využili zraniteľnosť v nešpecifikovanom programe, s najväčšou pravdepodobnosťou od spoločnosti Citrix Systems. Na zraniteľnosť programu od Citrix deň pred útokom upozorňovala aj nemecká kyberbezpečnostná agentúra BSI.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať