AKTUÁLNE: Trump dosiahol svoje. TikTok z Google Play a App Store zmizne 20. septembra

TikTok z amerických verzií obchodov s aplikáciami zmizne už o dva dni. Podobný osud má stretnúť aj aplikáciu čínskej sociálnej siete WeChat.

TikTok z amerických verzií obchodov s aplikáciami zmizne už o dva dni, vyplýva z informácií servera Financial Times. Podobný osud má stretnúť aj aplikáciu čínskej sociálnej siete WeChat.

Rozhodnutie prichádza v čase, keď sa tvorca TikToku, čínsky ByteDance a americká spoločnosť Oracle, snažia dohodnúť na spolupráci. Spoluprácu oboch firiem by musela schváliť nielen americká ale aj čínska vláda.

Prezident Spojených štátov amerických, Donald Trump, je podľa všetkému proti. Nie je spokojný s tým, že vlastníctvo aplikácie by ostalo v rukách čínskej firmy. Senátori sa okrem toho obávajú aj toho, že algoritmus vyberajúci poradie zobrazených videí by aj naďalej ovládali rovnakí programátori.

Trump zároveň dáva spoločnosti ByteDance čas do 12. novembra aby odpredala svoj podiel, resp. zbavila sa vlastníctva TikToku v Spojených štátoch.

V praxi to nebude až tak radikálne ako sa môže zdať. Tí používatelia, ktorí majú aplikáciu nainštalovanú ju budú môcť používať aj naďalej. Nové aktualizácie však už nebudú prichádzať a je tak pravdepodobné, že postupne prestane fungovať úplne. To isté sa má stať aj s Wechat, akurát rýchlejšie.

TIP REDAKCIE
Galaxy Tab S8 Ultra sa mihol na webe Samsungu, potvrdzuje zárez v displeji

Riziko, ktoré nikto nevysvetlil

Mnohí sa zamýšľajú nad tým, prečo sa Trump zameral práve na TikTok, ktorý používajú prevažne mladší ľudia. Bezpečnostní experti však varujú, že aplikácia zbiera citlivé údaje, ktoré sa môžu dostať do nesprávnych rúk. Pre Spojené štáty je preto dôležité, aby takéto aplikácie obmedzili alebo úplne zakázali.

Na opačnej strane argumentu stojí Evan Medeiros, poradca bývalého prezidenta USA, Baracka Obamu. Podľa neho administrácia „nikdy presne nezverejnila ako presne má TikTok ohrozovať národnú bezpečnosť“.

Jednoducho len povedali, že TikTok má potenciál zbierať dáta o Američanoch, no nikdy neposkytli dôkazy, že to skutočne robí,“ dodal.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať