honor

TEST Honor 9X Pro: Slušná stredná trieda, ktorá zaujme nielen kvalitnými fotoaparátmi

Honor 9X Pro sa vyznačuje nádherným dizajnom, kvalitnými fotoaparátmi, slušným výkonom a priaznivou cenovkou, ktorá sa aktuálne pohybuje okolo 230 €.

Pred pár týždňami sa mi do rúk dostal Honor 9X Pro, smartfón strednej triedy vybavený veľkým displejom, troma zadnými fotoaparátmi, vysúvacím selfie snímačom a pomerne výkonným procesorom. Obecne je jeho výbava viac ako uspokojivá, teda až na jedno.

Achillovou pätou Honor 9X Pro je softvér. Rovnako ako ostatné novšie smartfóny z dielne Huawei či Honor, ani tento model nedisponuje službami Google. Veľmi potešujúca nie je ani skutočnosť, že ho poháňa dnes už neaktuálny Android 9.0.

Je však tento nedostatok až natoľko závažný, aby smartfón nestál za kúpu? Dá sa s ním fungovať aj bez GMS? Odpovede nielen na tieto otázky sa vám pokúsim ponúknuť v recenzii nižšie.

Honor 9X Pro: Špecifikácia

  • Displej: IPS LCD, 6,59″, rozlíšenie 1 080 x 2 340 pixelov (FHD+), pomer strán 19,5 : 9, hustota pixelov 391 ppi
  • RAM: 6/8 GB
  • ROM: 128/256 GB
  • Čipset: Kirin 810 (7 nm), 8 jadier (2x Cortex-A76 s taktom 2,27 GHz, 6x Cortex-A55 s taktom 1,88 GHz), grafický čip Mali-G52 MP6
  • Zadné fotoaparáty: 48 Mpx hlavný snímač s clonou f/1.8, 8 Mpx širokouhlý snímač s clonou f/2.4 a 120-stupňovým zorným poľom, 2 Mpx hĺbkový snímač s clonou f/2.4
  • Predný fotoaparát: 16 Mpx vysúvací snímač s clonou f/2.2
  • Batéria: 4 000 mAh, 10 W nabíjanie
  • Rozmery a váha: 163,6 x 77,3 x 8,8 mm, 202 g

Honor 9X Pro: Dizajn a konštrukcia

Honor 9X Pro je na pohľad skutočne krásny telefón, obzvlášť v rámci zadnej strany. Tá je totiž pokrytá sklom so vzorom, ktorý pri správnom naklonení formuje písmeno “X”.

Smartfóny strednej triedy často spadajú do nižšej váhovej kategórie, nakoľko sa väčšina ich konštrukcie skladá z plastu. Existujú však aj výnimky, Honor 9X Pro je jednou z nich. Jeho váha dosahuje 202 g, pričom meria 163,5 x 77,3 x 8,8 mm. Zadnú stranu pokrýva sklo, bočné hrany hliník.

Vzadu sa okrem nádherného dizajnu môžeme kochať aj mierne vyčnievajúcim foto modulom, ktorý je domovom pre trojicu fotoaparátov. Opačná strana je vyhradená pre displej. Žiadna brada, žiadny výrez. Selfie snímač totiž svoje miesto zaujal vo výsuvnom paneli.

Všetky dôležité snímače, výstupy či tlačidlá nájdeme na hranách. Začneme na samom vrchu, kde okrem spomenutého panelu so selfie fotoaparátom nájdeme aj spoločný slot pre SIM kartu a microSD.

V priestoroch pravej hrany sa nachádzajú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a veľmi rýchly a spoľahlivý snímač odtlačkov prstov, ktorý zároveň slúži aj ako mechanické tlačidlo na zapnutie či vypnutie zariadenia.

A práve v tom mi snímač mierne prekážal. V prípadoch, kedy som chcel len letmo skontrolovať zamknutú obrazovku, či už kvôli upozorneniam alebo času, musel som použiť iný prst, než na ktorý som mal snímač nastavený, v mojom prípade palec.

Keď som mal telefón položený na stole, nevadilo mi to. Problém nastal, keď som chcel notifikácie na zamknutej obrazovke skontrolovať počas toho, ako som ho držal v ruke. Stisnúť ukazovákom (alebo iným prstom) tlačidlo, ktoré sa nachádza na pravej hrane, je predsa len trochu namáhavé.

Rozhodne sa na to ale dá zvyknúť, preto kombináciu snímača a hlavného snímača nepokladám za závažný nedostatok.

Nakoľko sa na ľavej strane nenachádza nič, ostáva nám už len spodok. Ten obýva 3,5 mm výstup pre slúchadlá, USB-C port a výstup pre reproduktory.

Honor 9X Pro mi po konštrukčnej stránke sadol. V ruke sa drží pohodlne, pričom vďaka jeho veľkosti a váhe pôsobí solídne. Nebyť ostatných vecí, ktoré spomeniem nižšie, myslel by som si, že držím zariadenie z oveľa vyššej cenovej kategórie.

Honor 9X Pro: Displej

Honor 9X Pro ponúka 6,59-palcový LCD IPS displej s FHD+ rozlíšením, pomerom strán 19,5 : 9 a hustotou pixelov 391 ppi, čo je pre smartfón strednej triedy tak akurát.

Žiaľ, displej Honor 9X Pro neponúka vyššiu obnovovaciu frekvenciu, čiže si každý užívateľ musí vystačiť so štandardnými 60 Hz. Jeho kvalita je uspokojivá, obraz je ostrý a farby pestré. Rozhodne sa však nedá porovnať s modelmi z vyšších tried, ktoré pokrýva OLED panel.

S displejom som bol spokojný, a to aj čo sa týka svetelnosti. Na strednú triedu sa dokáže pomerne dosť rozžiariť, no aj tak je vysoko pravdepodobné, že si na priamom slnku budete musieť tieniť druhou rukou, aby ste aspoň niečo videli.

Honor 9X Pro: Interiér

9X Pro poháňa vlastný čipset spoločnosti Huawei, konkrétne Kirin 810 vyrobený 7 nm procesom. Jeho takt dosahuje slušných 2,27 GHz.

Keď som smartfón vybalil z krabice a prvýkrát ho zapol, premýšľal som, ako často sa budem počas používania stretávať s pomalými reakciami či zásekmi.

A musím uznať, že som bol milo prekvapený. Počas celých troch týždňov som v rámci výkonu nenarazil na najmenší problém. Žiadne záseky či spomalené reakcie sa nekonali. Či už som pozeral videá, surfoval po internete, četoval alebo len tak lietal po sociálnych sieťach, všetko bolo plynulé. Palec hore.

Okrem procesoru sa o veľmi slušný výkon zasluhuje aj operačná pamäť, ktorá ponúka kapacitu 6 alebo 8 GB. V oboch prípadoch ide o dostatočné množstvo, ktoré s prehľadom vystačí drvivej väčšine užívateľov.

Komplimentmi nebudem šetriť ani pri batérii. Vďaka kapacite 4 000 mAh mi telefón pri bežnom užívaní vystačil na niečo vyše jedného dňa, pri ľahšom užívaní na takmer dva dni. Kapacita batérie nie je žiadnym rekordmanom, no keďže sa nemusí starať o špičkový displej s vysokou obnovovacou frekvenciou, spotreba nie je príliš vysoká.

Batéria podporuje 10 W drôtové nabíjanie. Na dnešné pomery to síce nie je nič extra, no stále je reč o strednej triede, a tak je jasné, že v niektorých smeroch výrobca musel ušetriť. Žiaľ, aj keď zadnú stranu tela smartfónu pokrýva sklo, nepodporuje bezdrôtové nabíjanie.

Honor 9X Pro: Fotoaparáty

Pomaly sa presúvame do časti, v ktorej Honor 9X Pro skutočne vyniká. Reč je o fotoaparátoch. Honor 9X Pro ponúka tri zadné snímače, konkrétne 48 Mpx hlavný s clonou f/1.8, 8 Mpx širokouhlý s clonou f/2.4 a 120-stupňovým zorným poľom a 2 Mpx hĺbkový s clonou f/2.4.

Ako už býva pri smartfónoch z dielne Huawei či Honor zvykom, fotoaparáty podávajú famózny výkon. Snímky zachytené hlavným senzorom sú naozaj kvalitné, ak mu dáte dosť svetla. Vyznačujú sa vysokou úrovňou detailov a sýtymi farbami. Snímač taktiež podporuje technológiu spájania pixelov, čo znamená, že štandardne vytvára 12 Mpx fotografie.

To isté platí aj pre zvyšné dva senzory. Aj keď širokouhlý objektív ponúka len 8 Mpx rozlíšenie, zábery, ktoré vytvára, sú bohaté na detaily a tým pádom veľmi príjemné na pohľad. Svoj podiel si samozrejme pripisuje aj 120-stupňové zorné pole.

Zostavu hlavných fotoaparátov kompletizuje 2 Mpx hĺbkový snímač, vďaka ktorému sa užívateľ môže tešiť na nadpriemerné portrétové fotografie so šikovne oddeleným pozadím od popredia.

TIP REDAKCIE
Späť ku koreňom? OnePlus 10R ponúkne lákavú výbavu za ešte lákavejšiu cenu

Aj fotoaparáty však majú svoje nedostatky. Osobne ma najviac odrádzali nočné fotografie a priblíženie. Aby som to zostručnil, snímky zachytené v noci či šere jednoducho nie sú dobré. Či už chcete odfotiť svoju partiu na nočných potulkách mestom alebo sa snažíte zachytiť nádherný spln, jednoducho máte spolu, kvalita po západe slnka ide rapídne dolu.

Spokojný som veľmi nebol ani s priblížením. Honor 9X Pro ponúka maximálne 10-násobné priblíženie, ktoré síce v bežnom živote využije len málokto, no príležitosť sa čas od času predsa len nájde. Z vlastnej skúsenosti však viem, že namiesto toho, aby som vybraný objekt odfotil cez 10-násobné priblíženie, som radšej podišiel o pár krokov bližšie a fotil v štandardnom režime alebo cez menšie priblíženie.

Ak milujete selfiečka, mám pre vás dobré správy. Predný snímač v Honor 9X Pro si zaručene obľúbite. Finálne snímky sú pri pohľade na cenu smartfónu šokujúce. Štandardne využíva skrášlenie, ktoré sa mi síce v určitých prípadoch veľmi nepozdávalo, no vždy som ho mal možnosť redukovať či úplne vypnúť. Rovnako ako pri zadných fotoaparátoch, aj pri fotení predným fotoaparátom sa môžete tešiť na vysokú úroveň detailov a živé farby.

Selfie fotoaparát je umiestnený vo vysúvacom paneli, ktorý počas mojej doby testovania fungoval priam ukážkovo. Nie je žiadnym tajomstvom, že obecne ľudia pohyblivým komponentom veľmi neveria, osobne som však s týmto riešením pre predný foťák nadmieru spokojný.

A ak by sa vám náhodou niekedy podarilo smartfón počas fotenia selfiečok upustiť, nezľaknite sa. Panel so snímačom sa v takejto situácii automaticky zasunie naspäť do tela smartfónu. Riziko jeho poškodenia pri páde je teda skutočne minimálne.

Fotografia je nepochybne najsilnejšou stránkou Honor 9X Pro. Užívateľom samozrejme ponúka na výber z mnohých režimov, ako je napríklad nočný režim, režim Pro, spomalenie (480 FPS), časozberné snímanie, pohyblivé snímky či HDR. A áno, fotoaparát disponuje aj podporou pre AI, ktorá posúva zážitok z fotenia na ešte vyššiu úroveň.

Honor 9X Pro: Dá sa to aj bez služieb Google?

Nadišiel čas rozobrať azda tú najdôležitejšiu časť, s ktorou sa nepochybne spája nemalé množstvo otázok. Reč je o softvéri a o vplyve absencie služieb Google na použiteľnosť.

Hneď v úvode tejto sekcie stručne odpoviem na asi tú najčastejšiu otázku. Áno, smartfón je použiteľný aj bez GMS. Rozhodne to nie je jednoduché, ale dá sa.

Honor 9X Pro je jedným z modelov, ktoré dorazili len s HMS, a teda užívateľovi štandardne poskytuje len služby priamo od Huawei, ktoré zastrešuje obchod AppGallery. Aktuálne v ňom síce chýba množstvo obľúbených aplikácií, no treba mať na pamäti, že je stále pomerne nový. Nové aplikácie doň pribúdajú každý deň.

Po úvodnom nastavení smartfónu, počas ktorého som sa neprihlasoval do účtu Google, ale do účtu Huawei, som začal premýšľať, ako doň dostanem aspoň niektoré z mojich obľúbených aplikácií.

Svoje pátranie som odštartoval v AppGallery, kde sa mi podarilo nájsť aplikáciu Moja 4ka. To má náramne potešilo, nakoľko som zákazník 4ky. Taktiež som natrafil aj na navigačnú službu Sygic.

Ako som očakával, drvivú väčšinu aplikácií, ktoré bežne používam, som v AppGallery nenašiel. Neostávalo mi teda nič iné, než sa obrátiť na alternatívy v podobe Amazon AppStore a Aurora Store.

Osobne mi viac vyhovovala druhá možnosť, nakoľko som v nej našiel oveľa viac populárnych aplikácií. Nie je však úplne bezpečný. Porušuje totiž podmienky Google služieb 3.3, čo znamená, že použitím Aurora Store so svojím účtom Google užívateľ riskuje jeho deaktiváciu. Mal som však k dispozícii aj možnosť predstierania, čiže niečo ako anonymný režim, ktorú som samozrejme využil. Pre istotu.

Ostatne sa Aurora Store správa ako bežný online obchod s aplikáciami. Akonáhle mu udelíte všetky potrebné povolenia, môžete sa pustiť do inštalovania. Ponúka dokonca aj (polo)automatické aktualizácie.

Z Aurora Store sa mi podarilo stiahnuť četovacie služby WhatsApp a Messenger. Prvá fungovala celkom bezproblémovo, druhá takmer bezproblémovo. Na obrazovke sa mi totiž nezobrazovali užitočné četovacie hlavičky. K novým správam v Messengeri som tak musel pristupovať cez panel s notifikáciami alebo priamo cez aplikáciu.

Skúsil som svoje šťastie a nainštaloval som si aj Instagram. Žiadny problém. To mi dodalo potrebnú motiváciu, a tak som pokračoval. Natrafil som na Spotify, maximálna spokojnosť aj v tomto prípade.

Na ďalší problém som narazil až v prostredí služby Slack, ktorá ma neupozorňovala na nové správy. Bol to však jej jediný nedostatok, inak fungovala správne. To sa nanešťastie nedá povedať o Netflixe, ktorý, aspoň pre mňa, nefungoval vôbec. Vyžadoval si totiž služby Google.

K službám ako YouTube či Facebook som pristupoval cez prehliadač, ktorý spolupracoval bez akýchkoľvek problémov. Pri YouTube mi však dosť chýbala možnosť prepojenia zariadenia s Google Chromecast. Ku Gmailu som sa vedel pohodlne dostať cez aplikáciu E-mail, ktorá bola v zariadení predinštalovaná.

Žiaľ, k službám ako sú Google Dokumenty a Tabuľky som sa cez prehliadač nedostal. Na moje počudovanie som sa ale jeho prostredníctvom vedel dopracovať do Fotiek Google aj Google Analytics. Takže aspoň niečo.

Ďalšia vec, ktorá ma veľmi nepotešila, je skutočnosť, že Honor 9X Pro pracuje na kombinácii operačného systému Android 9.0 Pie a EMUI 9.1. Keďže je reč o staršej verzii Androidu, na tmavý režim som mohol rovno zabudnúť. Chýbal aj užitočný panel s novinkami, ktorý sa zvyčajne nachádza naľavo od domácej obrazovky. Ako kompenzácia mi mala poslúžiť služba News. Tá mi ale veľmi nevyhovovala.

Honor 9X Pro: Verdikt

Honor 9X Pro sa vyznačuje nádherným dizajnom, kvalitnými fotoaparátmi, slušným výkonom a priaznivou cenovkou, ktorá sa v čase písania tejto recenzie pohybuje okolo 230 €.

Môj čas strávený s Honor 9X Pro som si užil. Síce mi chvíľu trvalo, kým som si zvykol na fakt, že mi v rámci softvéru neponúkne toľko možností ako “iné smartfóny”, no zvykol som si. Vedel som sa dostať na internet, na sociálne siete, na YouTube, na email i do obľúbených četovacích služieb.

Keď sa pozriem spätne na moju skúsenosť s Honor 9X Pro, naozaj mi toho nechýbalo veľa. Áno, proces zoznamovania nebol zrovna jednoduchý, no už po týždni sme fungovali takmer ako jedna ruka.

Samozrejme, absencia služieb Google je prekážkou. Nie pre každého je však rovnako veľká. Ak patríte medzi nenáročných užívateľov, ktorí telefón používajú zväčša len na četovanie, surfovanie po internete, pozeranie videí či fotenie, s Honor 9X Pro budete zaručene spokojní.

No na druhú stranu, náročným užívateľom, ktorí smartfón často používajú aj ako pomôcku pri práci či štúdiu, odporúčam popozerať sa po iných alternatívach.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať