Google vypína rozšírenie Kontrola hesiel a vylepšuje automatické dopĺňanie v prehliadači Chrome

Začiatkom minulého roka predstavila spoločnosť Google rozšírenie pre desktopový prehliadač Chrome, ktoré nazvala Kontrola hesiel. Praktický nástroj vás dokázal upozorniť, ak už vaše prihlasovacie mená alebo heslá neboli bezpečné.

Začiatkom minulého roka predstavila spoločnosť Google rozšírenie pre desktopový prehliadač Chrome, ktoré nazvala Kontrola hesiel. Praktický nástroj vás dokázal upozorniť, ak už vaše prihlasovacie mená alebo heslá neboli bezpečné.

Pokiaľ niekde vo svete došlo k úniku osobných údajov, napríklad zo sociálnych sietí, a vaše mená a heslá mohli byť medzi nimi, Kontrola hesiel vás na to upozornila a vyzvala, aby ste si prihlasovacie údaje zmenili.

Rozšírenie Kontrola hesiel si podľa Chrome Store stiahlo viac ako 800 000 ľudí, čo nie je vysoké číslo vzhľadom na popularitu prehliadača od Google. Spoločnosť sa rozhodla prevádzku rozšírenia ukončiť, a to od 31. augusta 2020.

chrome

Dôvodom však nie je nízky záujem zo strany používateľov. Google totižto kontrolu hesiel implementoval priamo do Správcu hesiel prehliadača, existencia rozšírenia preto stratila zmysel. Chrome na ohrozenie bezpečnosti prihlasovacích údajov upozorní automaticky.

Kto upozornenia z nejakého dôvodu dostávať nechce, môže ich vypnúť v nastaveniach prehliadača v časti Bezpečnosť. Funkcia „Upozorňovať pri prezradení hesiel v rámci porušenia ochrany údajov“ je predvolene zapnutá.

TIP REDAKCIE
Zlá kvalita a falzifikáty: Francúzsko zbrojí proti online obchodu Wish

Chrome pre Android

Mobilná verzia prehliadača Chrome pre Android dostáva vylepšenie v podobe inovovanej funkcie automatického dopĺňania. Informácie o platobných kartách je po novom možné potvrdiť odtlačkom prsta alebo rozpoznaním tváre.

Pri prvom použití platobnej karty sa manuálnemu zadaniu CVC kódu nevyhnete. Pri ďalšom použití, napr. pri opakovanom nákupe v e-shope, už stačí údaje potvrdiť odtlačkom alebo rozpoznaním tváre bez potreby zadávania CVC kódu.

Autentifikácia prebieha prostredníctvom bezpečnostného štandardu WebAuthn, ktorý sa okrem iného stará o to, aby biometrické údaje zostali uložené len v zariadení.

Ďalšou novinkou v tejto oblasti je takzvané „Prihlásenie sa klepnutím”. Pri zadávaní mena a hesla Chrome pre Android zobrazí v prehľadnom okne všetky uložené účty pre danú webovú stránku. Jedným ťuknutím si následne stačí vybrať ten, ktorým sa chcete prihlásiť.

Vylepšenia sa medzi používateľmi prehliadača Chrome pre Android postupne rozšíria v priebehu najbližších týždňov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať