Apple zablokoval aktualizáciu Facebooku, dôvodom je upozornenie na výšku provízie

Facebook spustil v priebehu tohto mesiaca novú službu, ktorá sa nazýva Udalosti s plateným prístupom. Vďaka nej si môžu tvorcovia obsahu, média, učitelia a iné subjekty pôsobiace na sociálnej sieti zarobiť peniaze.

Facebook spustil v priebehu tohto mesiaca novú službu, ktorá sa nazýva Udalosti s plateným prístupom. Vďaka nej si môžu tvorcovia obsahu, médiá, učitelia a iné subjekty pôsobiace na sociálnej sieti zarobiť peniaze.

Fanúšikovia môžu takýmto spôsobom podporiť podnikanie malých firiem a stránok, ktorých obsah sledujú a odoberajú. Príjmy mnohých malých firiem ovplyvnila pandémia nového koronavírusu.

Udalosti s plateným prístupom pomôžu negatívne dopady aspoň čiastočne vykryť. Tvorca obsahu pripraví vysielanie živého videa, ktorého predmetom bude napr. rozhovor so známou osobnosťou, vzdelávací program alebo čokoľvek iné.

Foto: dotekomanie.cz

Diváci si za prístup k tomuto obsahu zaplatia napríklad 5 eur. Cenu určí autor, resp. usporiadateľ virtuálnej udalosti. Facebook koncept pripravil tak, aby celú uhradenú čiastku, vstupné na udalosť, dostal autor obsahu.

Náklady znáša Facebook a zo vstupného si po dobu minimálne najbližšieho roka neplánuje vziať žiadnu províziu. Platí to pre transakcie uskutočnené na webe a v zariadeniach s OS Android.

V prípade Apple to je inak. Spoločnosť si zoberie z každého zaplateného vstupného 30-percentný podiel. Ak teda niekto za prístup k udalosti zaplatí 10 eur, autor videa dostane 7 eur a Apple 3 eurá.

TIP REDAKCIE
Huawei Watch GT 3 prichádzajú na Slovensko: Takéto sú veľkosti, ceny a bonus navyše

Facebook tvrdí, že požiadal spoločnosť Apple, aby znížila výšku svojej provízie z úhrad v udalostiach s plateným prístupom. Apple žiadosť odmietol a výnimku zo svojich pravidiel neposkytol.

Facebook teda používateľov pod tlačidlom „Zaplatiť“ jednou vetou informoval, že 30 percent z ceny vstupného si berie Apple. V prípade Android zariadení a na webe pre zmenu informoval, že si z uskutočnenej transakcie neberie žiadnu províziu.

Apple
Foto: Facebook

Apple sa však toto tvrdenie, aj keď je pravdivé a transparentné, nepáčilo, ako informuje The Verge. Podľa spoločnosti porušuje pravidlá obchodu App Store, na základe ktorých nesmú vývojári zobrazovať používateľom „irelevantné“ informácie. Aktualizáciu aplikácie Facebooku preto zablokoval.

Facebook teraz hľadá iné riešenie, ako používateľov o týchto skutočnostiach informovať. Pôvodné oznámenie odstránil. Možno ho presunie na iné miesto v aplikácii alebo preň vytvorí samostatnú stránku.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať