Apple zablokoval aktualizáciu Facebooku, dôvodom je upozornenie na výšku provízie

30 %.

1

Facebook spustil v priebehu tohto mesiaca novú službu, ktorá sa nazýva Udalosti s plateným prístupom. Vďaka nej si môžu tvorcovia obsahu, médiá, učitelia a iné subjekty pôsobiace na sociálnej sieti zarobiť peniaze.

Fanúšikovia môžu takýmto spôsobom podporiť podnikanie malých firiem a stránok, ktorých obsah sledujú a odoberajú. Príjmy mnohých malých firiem ovplyvnila pandémia nového koronavírusu.

Udalosti s plateným prístupom pomôžu negatívne dopady aspoň čiastočne vykryť. Tvorca obsahu pripraví vysielanie živého videa, ktorého predmetom bude napr. rozhovor so známou osobnosťou, vzdelávací program alebo čokoľvek iné.

Foto: dotekomanie.cz

Diváci si za prístup k tomuto obsahu zaplatia napríklad 5 eur. Cenu určí autor, resp. usporiadateľ virtuálnej udalosti. Facebook koncept pripravil tak, aby celú uhradenú čiastku, vstupné na udalosť, dostal autor obsahu.

Náklady znáša Facebook a zo vstupného si po dobu minimálne najbližšieho roka neplánuje vziať žiadnu províziu. Platí to pre transakcie uskutočnené na webe a v zariadeniach s OS Android.

V prípade Apple to je inak. Spoločnosť si zoberie z každého zaplateného vstupného 30-percentný podiel. Ak teda niekto za prístup k udalosti zaplatí 10 eur, autor videa dostane 7 eur a Apple 3 eurá.

Facebook tvrdí, že požiadal spoločnosť Apple, aby znížila výšku svojej provízie z úhrad v udalostiach s plateným prístupom. Apple žiadosť odmietol a výnimku zo svojich pravidiel neposkytol.

Facebook teda používateľov pod tlačidlom „Zaplatiť“ jednou vetou informoval, že 30 percent z ceny vstupného si berie Apple. V prípade Android zariadení a na webe pre zmenu informoval, že si z uskutočnenej transakcie neberie žiadnu províziu.

Apple
Foto: Facebook

Apple sa však toto tvrdenie, aj keď je pravdivé a transparentné, nepáčilo, ako informuje The Verge. Podľa spoločnosti porušuje pravidlá obchodu App Store, na základe ktorých nesmú vývojári zobrazovať používateľom „irelevantné“ informácie. Aktualizáciu aplikácie Facebooku preto zablokoval.

TIP REDAKCIE
Oculus Go: Samostatný headset by mohol debutovať na evente F8

Facebook teraz hľadá iné riešenie, ako používateľov o týchto skutočnostiach informovať. Pôvodné oznámenie odstránil. Možno ho presunie na iné miesto v aplikácii alebo preň vytvorí samostatnú stránku.