Aktualizácia aplikácie Adobe Lightroom sa nepodarila. Používatelia prišli o svoje fotky

Začiatkom tohto týždňa uvoľnila spoločnosť Adobe aktualizáciu aplikácie Lightroom Mobile (na verziu 5.4) pre platformy iOS a iPadOS, čiže pre smartfóny iPhone a tablety iPad. 

Začiatkom tohto týždňa uvoľnila spoločnosť Adobe aktualizáciu aplikácie Lightroom Mobile (na verziu 5.4) pre platformy iOS a iPadOS, čiže pre smartfóny iPhone a tablety iPad. 

Lightroom patrí medzi najlepšie aplikácie pre správu a upravovanie fotografií a každá nová aktualizácia je vítaná, keďže väčšinou obsahuje nové funkcie a optimalizačné vylepšenia. Tá posledná ale používateľov zariadení od Apple rozhodne nepotešila.

Na fóre spoločnosti Adobe sa začali kopiť sťažnosti používateľov, že po aktualizácii aplikácie prišli o všetky svoje fotografie a presety, ktoré si pracne vytvorili. Jeden z používateľov, Karen Floyd, sa napríklad posťažoval, že prišiel o viac ako 8000 snímok, uvádza Engadget.

Problém s aktualizáciou si ako prvý všimol server PetaPixel, ktorý zároveň informoval, že sú odstránené fotografie nenávratne stratené. Neexistuje žiadny spôsob, ako ich obnoviť. Výrobca softvéru chybu priznal a používateľom sa ospravedlnil. Ďalej oznámil, že problém už odstránil.

TIP REDAKCIE
AKTUALIZOVANÉ: Orange mal rozsiahly výpadok služieb, problém sa už zdá byť vyriešený
Foto: Adobe

Nie je známe, koľko používateľov prišlo o svoje fotografie a uložené presety. Chyba ale určite neovplyvnila všetkých. Výrobca neskôr spresnil, že komplikácia ovplyvnila používateľov aplikácie Lightroom Mobile, ktorí pracovali s bezplatnou verziou.

V bezplatnej verzii nie je dostupná synchronizácia do cloudu Adobe, kde sú snímky v bezpečí, resp. sa dajú z tohto cloudu obnoviť. O fotky však mohli prísť aj tí zákazníci, ktorí si za službu platia, no nestihli pred aktualizáciou vykonať synchronizáciu obsahu.

Hoci jednoznačnú vinu nesie spoločnosť Adobe, ide o dobrú ukážku toho, že sa oplatí dodržiavať starý dobrý IT zvyk: Zálohovať, zálohovať a ešte raz zálohovať. Či už online alebo lokálne.

Základný balíček Adobe Creative Cloud pre Lightroom s kapacitou 1TB stojí 11,99 € mesačne. Bezplatná trial verzia je dostupná po dobu 7 dní.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať