Google spustil beta test Nearby Share, funkcie zdieľania v štýle AirDrop od Apple

Operačnému systému Android a zariadeniam, ktoré ho využívajú, chýba nástroj pre rýchle a jednoduché zdieľanie súborov. Android Beam je dávno minulosťou, Google však už dlhšie pracuje na náhrade.

Operačnému systému Android a zariadeniam, ktoré ho využívajú, chýba nástroj pre rýchle a jednoduché zdieľanie súborov. Android Beam je dávno minulosťou, Google však už dlhšie pracuje na náhrade.

Nazýva Nearby Share a ide v podstate o Google ekvivalent k praktickej funkcii AirDrop od Apple. Spoločnosť pre server AndroidPolice najnovšie potvrdila, že spustila beta testovanie funkcie Nearby Share.

Úvodná testovacia fáza sa týka len veľmi malej skupiny používateľov a ešte potrvá, kým si Nearby Share užijú všetci majitelia kompatibilných zariadení. Podporovaný bude OS Android 6.0 a jeho novšie verzie a taktiež ďalšie platformy.

Autori z AndroidPolice Nearby Share vyskúšali a potvrdili informácie o tom, ako funguje. Nastaviť sa dá viditeľnosť zariadenia, jeho názov a nechýba rýchle upozornenie zobrazujúce priebeh odosielania alebo prijímania súboru.

Nearby Sharing
Foto: AndroidPolice

Každá zo strán musí výslovne potvrdiť prijatie alebo odoslanie súboru, čo je logické. Samotné zdieľanie prebieha obvyklým spôsobom. Stačí vybrať konkrétny súbor, fotku, dokument alebo trebárs URL adresu, zvoliť zdieľať cez Nearby Share a potvrdiť vybraný kontakt, ktorý systém zobrazí.

Nearby Share v beta verzii obsahuje tri nastavenia viditeľnosti – pre všetky kontakty, vybrané kontakty a skrytú viditeľnosť. Okrem priameho WiFi spojenia je možné súbory zdieľať aj cez mobilné pripojenie, čo sa hodí hlavne pre obsah s menšou veľkosťou, napr. pre webovú adresu alebo textový dokument.

Podľa prvých skúseností prebieha prenos súborov veľmi rýchlo, čo je pri takejto funkcii kľúčové. Prijatý obsah by sa mal automaticky otvoriť v prislúchajúcej aplikácii. URL adresa vo webovom prehliadači, fotka v galérii alebo v aplikácii Google Fotky a podobne.

Nie je známe, kedy sa Nearby Share rozšíri plošne. Existencia prvej beta verzie ale napovedá, že je všetko na dobrej a snáď aj rýchlej ceste.