Experimentálne vakcíny na COVID-19: Ľudia dostávajú vysoké teploty a bolesti hlavy

Takmer 10 % všetkých testovaným namerali teplotu 38 stupňov Celzia a vyššiu.

7

Celý svet momentálne čaká na vyvinutie bezpečnej vakcíny na COVID-19, ktorá by umožnila navrátenie sa do pôvodného režimu. Zatiaľ čo prvé vakcíny sú efektívne, prinášajú aj niekoľko nežiadaných vedľajších účinkov ako vysoké teploty, bolesti celého tela či únavu, píše Wired.

Tím vedcov z Oxfordskej univerzity nedávno publikoval tlačovú správu, v ktorej uviedol, že vyvinuli bezpečnú vakcínu. Pripravená má byť už v septembri, a to aj napriek tomu, že malému počtu testovaných subjektov navodila „menšie vedľajšie účinky“.

Niekoľko publikácií ako spomenutý Wired, ako aj The New York Times či Wall Street Journal však s bagatelizovaním vedľajších účinkov nesúhlasia.

Zatajíte vedľajšie účinky? Ľudia sa zľaknú

Wired tvrdí, že ak sa zataja vedľajšie účinky a začne sa očkovať, ľudia stratia dôveru a hnutie antivaxerov dostane novú muníciu na ďalšie útoky na pokračovanie v očkovaní.

Je viac než pravdepodobné, že niektorí ľudia, ktorí sú v rozhodovaní o očkovaní na vážkach, sa kvôli „strašidelným“ vedľajším účinkom môžu rozhodnúť, že sa nedajú zaočkovať.

Je vhodné podstúpiť riziko, že z očkovania proti ochoreniu COVID-19 môžete dostať teplotu, bolesti kĺbov a hlavy alebo zbadáte únavu, ktorá nie je bežná? Takmer určite. Ak však vedci nebudú transparentní a riziká nenazvú správnymi termínmi, mnohí nakoniec očkovanie nepodstúpia.

Uvažujete nad očkovaním proti COVID-19?

Loading ... Loading ...