RECENZIA Huawei P40 Lite: Vydarený stred s perfektným fotoaparátom a nadpriemerným výkonom

Na služby od Google musíte zabudnúť.

1

Spoločnosť Huawei spustila na našom trhu predaj smartfónu P40 Lite (od 1. apríla), a to so sympatickou maloobchodnou cenou 299 eur. Dostupný je aj v ponukách operátorov (Orange, O2).

Huawei P40 Lite je možno dôležitejším modelom ako jeho vlajkoví súrodenci. Predchádzajúca generácia, P30 Lite, totižto patrila a stále patrí medzi zariadenia, ktoré sa na našom trhu predávajú veľmi dobre.

Obľúbený je u operátorov, kde sa objavuje v rebríčkoch predajnosti na popredných priečkach. Huawei P40 Lite by mal za normálnych okolností čakať podobný osud, je tu však problém.

Huawei P40 Lite – špecifikácia

  • 159,2 x 76,3 x 8,7 mm, 183 gramov
  • Žiadna IP odolnosť, konštrukcia z plastu, zadná strana z plastu, predná strana zo skla od výroby prekrytá ochrannou fóliou
  • IPS LCD displej, uhlopriečka 6,4″, rozlíšenie 1080 x 2310 pixelov, pomer strán 19:9
  • 7 nm octa-core Hisilicon Kirin 810, GPU Mali-G52 MP6
  • 128 GB úložisko UFS 2.1 + nanoSD (NM) do 256 GB, 6 GB RAM
  • 1/2.0″ 48 Mpx snímač s f/1.8 a PDAF zaostrovaním, 8 Mpx ultra široký fotoaparát s f/2.4 a pevným zaostrovaním, 2 Mpx makro fotoaparát s f/2.4, 2 Mpx snímač hĺbky s f/2.4
  • 16 Mpx selfie so svetelnosťou f/2.0, HDR a nočným režimom
  • 4200 mAh batéria, 40 W rýchle nabíjanie
  • OS Android 10 s EMUI 10 bez služieb Google
  • Dual SIM (hybrid), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 s A2DP, snímač odtlačkov (v tlačidle), A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NFC, 3,5 mm jack

Konštrukcia a dizajn

Huawei P40 Lite oproti predchádzajúcej generácii o niečo narástol. Patrí do kategórie tých rozmernejších zariadení, stále sa sním ale manipuluje veľmi dobre, aj keď sa menšie ruky budú musieť načahovať do horných partií obrazovky.

Smartfón nie je našťastie ťažký a vďaka dobre tvarovaným hranám padne do ruky ako uliaty. Už po prvom uchopení je jasné, že sa bude príjemne používať.

Po konštrukčnej stránke sa toho veľa nezmenilo. Pod dobrú váhu sa podpísala konštrukcia z plastu. Plastový je nielen rám v matnej striebornej povrchovej úprave, ale aj zadná strana smartfónu.

Rozloženie prvkov je štandardné. Dole nájdete USB-C, reproduktor a dokonca aj 3,5 mm audio jack. Na pravej strane sú v ideálnej výške umiestnené tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a hlavné tlačidlo so zabudovaným snímačom odtlačkov prstov.

Ako to býva pri tomto riešení zvykom, snímač pracuje vynikajúco. Je presný a rýchly. Smartfón môžete odomknúť aj rozpoznávaním tváre. Na to, že má zariadenie len jednu prednú kameru, funguje prekvapivo dobre, a to aj v zlých svetelných podmienkach.

Systém pri nedostatočnom okolitom svetle rozsvieti displej na malý okamih bielym pozadím, čím osvetlí tvár používateľa a autentifikácia prebehne bez zlyhania. Jednoduchý a praktický trik.

Reproduktor smartfónu je dostatočne hlasný, no v tejto triede nemôžete rátať s vysokou kvalitou reprodukcie. Po stránke dizajnu je na tom novinka subjektívne horšie ako predchádzajúca generácia.

Malý zárez v strede obrazovky nahradil otvor v ľavom hornom rohu, ktorý je väčší ako na propagačných vizualizáciách. Rámiky sú pomerne tenké, ten spodný je ale typicky hrubší. Štvorica zadných fotoaparátov, áno štvorica, je vložená do malého štvorca, ktorý len mierne vystupuje nad konštrukciu.

Problémom je povrchová úprava v ružovo-belasej farbe, ktorá pripomína… napríklad cukrovú vatu. Klasická čierna by smartfónu pridala na serióznosti. Je fajn, že je už od výroby na obrazovke nalepená ochranná fólia.

Fólia na obrazovke je perfektná vtedy, ak je nalepená takým spôsobom, že ju takmer nevidíte a necítite. Fóliu je ale cítiť pri používaní systémových gest a jej prítomnosť je vidieť v oblasti predného fotoaparátu. Pedantné oko si všimne, že nie je nalepená dokonale presne (testovaný kus). Prítomnosť fólie je ale samozrejme bodom k dobru.

Displej

Na prednej strane sa vyníma 6,4-palcový IPS LCD displej, ktorý obsadil asi 84 percent prednej plochy zariadenia. Má rozlíšenie 1080 x 2310 pixelov a pomer strán 19:9.

Displej ma celkom dobrý kontrastný pomer s pekne tmavým zobrazením čiernej farby. OLED to ale ani zďaleka nie je, čo je však v tejto cenovej triede viac menej štandardom. Škoda len priemerného jasu, ktorý bude chýbať pri slnečných letných dňoch.

TIP REDAKCIE
Notebook s najtenšími rámikmi: To je nový ASUS ZenBook S13

Naopak, najnižšia úroveň jasu je výborná. Čítane textov a prehliadanie webu počas noci/v tme bude pre vaše oči príjemné. Obzvlášť, ak ho spojíte s režimom, ktorý filtruje modré svetlo.

V nastaveniach zobrazenia som našiel zaujímavý režim pre čítanie e-kníh. Po jeho aktivácii sa zníži kontrast a z obrazovky zmiznú všetky farby. Monochromatické zobrazenie má zrejme evokovať klasický papier. Kto e-knihy na smartfóne číta, tento režim ocení.

Z plochy obrazovky ukrojil už spomenutý otvor pre selfie kameru. V nastaveniach ho môžete maskovať tak, že aktivujete funkciu Skryť vykrojenie (stmaví okolitú oblasť otvoru). Z displeja vám ale tým pádom ubudne ešte viac aktívneho priestoru pre obsah.

Výkon a softvér

Huawei P40 Lite poháňa nový, 7 nm čipset s vylepšeným grafickým čipom a „umelou inteligenciou“, ktorý svojim výkonom prevyšuje obvyklý rámec strednej triedy. A nie o málo. Smartfón patrí medzi vôbec najvýkonnejšie, čo sa strednej triedy týka.

Je výkonnejší ako Redmi K30 od Xiaomi alebo Galaxy A71 od Samsungu. Dostatočná výkonnostná rezerva sa zíde pri náročnejších aplikáciách, hrách alebo multitaskingu.

Vhodná je tiež pre budúce aktualizácie softvéru, ktoré môžu priniesť nové a náročnejšie funkcie, ktoré budú jednoducho potrebovať viac výkonu. Kto si kupuje zariadenie na dobu dlhšiu ako jeden-dva roky, viac výkonu ocení.

V oblasti pamätí tu máme obvyklých 6 GB RAM a 128 GB úložisko (UFS 2.1). Ďalších 256 GB dodá pamäťová karta, kúpiť si ale budete musieť NM kartu priamo od výrobcu. Zaužívaný typ microSD smartfón nepodporuje. Škoda.

Android 10 s EMUI 10.1  

Huawei nepodcenil ani softvér. Najnovšiu verziu operačného systému Android 10 doplnil zároveň najnovšou verziou nadstavby EMUI 10.1. Asi tušíte, kde je zásadný problém. Huawei P40 Lite už nie je vybavený aplikáciami a službami od Google.

Perfektný Mate 30 Pro dokáže zatieniť absenciu softvéru oslňujúcim hardvérom, v tomto prípade sa ale hardvérová dominantnosť vzhľadom na cenovú triedu stráca.

P40 Lite nebude stáť v centre pozornosti technologických nadšencov, ktorí si ako-tak dokážu s chýbajúcimi službami od Google poradiť a vedia pri Mate 30 Pro akceptovať aktuálny stav výmenou za prvotriedny fotoaparát, výkon, displej a dizajn.

Priemernému používateľovi, ktorý potrebuje len spoľahlivý smartfón s dobrým foťákom, navyše ideálne od operátora s dobre nastavenou dotáciou, bude asi chýbať YouTube, Disk, Mapy od Google a rad ďalších služieb, na ktoré je zvyknutý zo svojho pôvodného zariadenia.

Smartfón má všetko potrebné na to, aby fungoval spoľahlivo v štandardnej praxi. Galériu so zálohovaním do cloudu, aplikácie operátorov a bánk, dobrý internetový prehliadač, počasie, záznamník zvuku a iné.

Obchod AppGallery je ale zatiaľ chudobnejší na obsah, hoci sa stále svižným tempom rozrastá. Na množstvo známych aplikácií musíte jednoducho zabudnúť alebo sa popasovať s alternatívnymi zdrojmi, odkiaľ si ich stiahnete a nainštalujete. To ale neznamená, že budú fungovať všetky.

Je to škoda. Pokiaľ by Huawei P40 Lite podporoval aplikácie a služby od Google, bol by z neho bestseller po vzore predchádzajúcej generácie. Skúsenosti s ekosystémom Huawei som podrobnejšie opísal v recenzii vlajkového Mate 30 Pro.

Fotoaparát(y)

Huawei P40 Lite patrí k foto špičke strednej triedy. Korunu mu nasadil hlavne primárny 48 Mpx snímač obrazu o veľkosti 1/2.0″ a svetelnosti f/1.8 (PDAF ostrenie). Fotky sú perfektné, často lepšie ako z drahších zariadení konkurenčných výrobcov. Snímky sú krásne detailné, majú peknú farebnosť a vysoký dynamický rozsah.

V štandardom režime hlavný fotoaparát produkuje na výstupe 12 Mpx fotografie (zlučovanie pixelov 4v1). Bohate stačia, aj tak väčšina fotiek končí na sociálnych sieťach a v messenger aplikáciách.

V ponuke aplikácie fotoaparátu sa nachádza režim, presnejšie dva režimy, ktoré vám umožní vytvárať fotky v pôvodnom 48 Mpx rozlíšení. Jeden z dvoch režimov sa nazýva AI Ultra Jas. Slúži na fotografovanie nehybných objektov pri veľmi dobrom okolitom svetle.

Vyhotovenie takejto fotky trvá asi 4 až 6 sekúnd. Pohodlne to ide aj z ruky, je však vhodné sa sústrediť a eliminovať tak akékoľvek chvenie. Následné spracovanie záberu chvíľku potrvá. V tomto režime vytiahnete zo zariadenia maximálnu obrazovú kvalitu s bohatou štruktúrou.

Cena nepustí a pri ultra širokých snímkach vám bude musieť stačiť 8 Mpx senzor so svetelnosťou f/2.4 a pevným zaostrovaním. Aj napriek tomu sú ultra široké fotografie slušné, o čo sa sčasti stará softvér podporovaný strojovým učením. Obrazové údaje vie dômyselne prepočítať tak, aby výsledok stál za pohľad.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Tronsmart Element T6 Max: 60 W reproduktor s mohutným hlasom

Farebnosť ale klesne, dynamický rozsah taktiež a objaviť sa môžu výraznejšie deformácie v rohoch záberu.

Je tu ešte makro fotoaparát (min. 4 cm vzdialenosť zaostrovania) a senzor hĺbky s rovnakým 2 Mpx rozlíšením. Makro fotky sú príjemným spestrením inak pomerne výkonnej foto zostavy, snímač hĺbky zase pomôže s efektnými portrétmi a zábermi, pri ktorých oddelíte snímaný objekt od pozadia. Aj táto oblasť prekvapila, hlavne v režime clony.

P40 Lite nemá optické priblíženie obrazu, len digitálne. 2-násobný zoom je hraničný v kontexte dobrej kvality obrazu. Pri maximálnom 6x priblížení už kvalita pochopiteľne citeľne klesá.

Stálicou foto aplikácie Huawei je nočný režim s veľmi dobrým výsledkom, pokiaľ snímate primárnym 48 Mpx fotoaparátom. Ultra široké fotky vyhotovené v nočnom režime sú neostré, obsahujú veľa šumu a málo detailov.

Ďalej nechýba manuálny Pro režim, HDR, panoráma, rôzne kreatívne filtre, špeciálne efekty alebo trebárs nálepky. Štedré sú aj nastavenia fotoaparátu od dostupnej funkcie zobrazenia horizontálnej úrovne po mriežku, ovládanie hlasom, sledovaním objektov či automatickou detekciou úsmevov.

16 Mpx selfie fotoaparát je priemerný. Nevykúzli také pekné portréty ako zadný fotoaparát, keďže mu chýba snímač hĺbky. Pre predný fotoaparát je ale dostupný nočný režim a tiež 1080p video pri 30 FPS. Prítomné sú kreatívne filtre a efekt skrášlenia, ktorý fotku zmäkčí.

Huawei P40 Lite je výbornou zábavkou pre každého, kto rád fotí mobilom všetko a často. Aplikácia fotoaparátu je štedrá na funkcie a režimy, čo ju však robí na druhej strane trochu neintuitívnou.

Bolo by fajn, keby umožnila presúvať prvky z ponuky Viac na lištu nad tlačidlom spúšte a zase naopak. Obľúbené režimy by ste tak mohli mať stále poruke, napr. HDR či super makro.

Čo sa týka pohyblivých obrázkov, teda videa, k dispozícii je tradičných 1080p pri 30 FPS (pre štandardný aj ultra široký snímač). Ako to už býva v tejto triede zvykom, video svoj účel splní (dobrá farebnosť, kontrast aj detailnosť), hudobný videoklip si s ním však určite nenatočíte. Škoda ale chýbajúcej stabilizácie obrazu.

V rámci video možností môžete zachytiť časozberné video len v 720p kvalite. To isté platí aj o spomalenom videu pri snímkovaní max. 480 FPS. Napriek prirodzeným limitom je P40 Lite vynikajúcim foto mobilom strednej triedy v cene do 300 eur.

Výdrž, nabíjanie a záver

Huawei P40 Lite má pomerne objemnú batériu so 40W nabíjaním. Na 64 percent kapacity ju dokázal pribalený adaptér nabiť za približne 30 minút, plnú kapacitu dosiahnete za asi 70 minút na nabíjačke.

Rýchle, 10-minútové nabíjanie, napríklad pri rannom zhone, zabezpečí cca 20 percent z kapacity batérie. Výdrž? Na jeden celý produktívny deň výdrže sa môžete spoľahnúť, šetrnejší jedinci sa dostanú aj ďalej. Výdrž ale stále patrí do klubu priemerných, čo však dobre kompenzuje super rýchle nabíjanie.

Stojí Huawei P40 Lite za kúpu? Určite áno, ak vám nebudú chýbať Google služby a aplikácie. Do rúk sa vám dostane smartfón s vysokým výkonom, super fotoaparátom, poslednou dostupnou verziou OS Android 10, rýchlym nabíjaním a dobrou cenou.

Zásadným problémom sú chýbajúce aplikácie a služby od Google. Konštrukcia, dizajn a displej sa držia v obvyklých medziach strednej triedy. Škoda slabšieho videa, chýbajúcej stabilizácie obrazu, aspoň čiastočnej odolnosti voči vode a prachu a pamäťovej karty typu NM, ktorá nahradila široko rozšírený microSD štandard.

Konkurencia? Za zváženie môže stáť Samsung Galaxy A51, ktorý je síce o niečo drahší a ponúka menej výkonu a operačnej pamäte, no má perfektný OLED displej, taktiež kvalitný fotoaparát, OS Android 10 a dobrú výdrž na jedno nabitie. Nabíjanie je však pomalšie (15W).

Potom tu je obľúbené Xiaomi, ktoré má taktiež čo ponúknuť, napríklad nedávno predstavený Redmi Note 9 Pro. V strednej triede je z čoho vyberať bez toho, aby ste museli zápasiť s absenciou služieb od Google.

PREHĽAD RECENZIE
Konštrukcia
80 %
Dizajn
70 %
Displej
80 %
Foto/Video
85 %
Výkon
85 %
Systém/dostupnosť aplikácií
30 %
Výdrž/nabíjanie
80 %