NAŽIVO: SpaceX na obežnú dráhu vynesie ďalších 60 satelitov Starlink

Americká spoločnosť SpaceX, ktorá sa za posledné dni zviditeľnila hlavne úspešnou misiou DEMO-2, ktorá na ISS prepravila dvoch astronautov, plánuje ďalšiu misiu.

Americká spoločnosť SpaceX, ktorá sa za posledné dni zviditeľnila hlavne úspešnou misiou DEMO-2, ktorá na ISS prepravila dvoch astronautov, plánuje ďalšiu misiu. Tá prebehne zajtra skoro ráno, presnejšie 4. júna o 3:25 stredoeurópskeho letného času.

Raketa bude štartovať z Mysu Canaveral na Flirode a opäť sa môžeme tešiť na živé vysielanie. Tak ako pri SpaceX býva zvykom, prvý stupeň rakety Falcon 9 pristane na lodi Of Course I Still Love You umiestnenej v Atlantickom oceáne.

Ak by sa štart kvôli poveternostným alebo technickým problémom nevydaril, náhradný termín bol stanovený o deň neskôr, t.j. 5. júna o 3:03 nášho času.

SpaceX reaguje na sťažnosti, má riešenie

Odborná aj široká verejnosť SpaceX kritizovala za to, že satelity Starlink príliš odrážajú svetlo, a tak výrazne ovplyvňujú schopnosť pozorovať nočnú oblohu. Na palube rakety tak bude satelit, pri ktorom sa spoločnosť tento problém snaží eliminovať.

TIP REDAKCIE
Huawei na Slovensku predstavil herné monitory MateView GT: Prekvapia cenou
Systém VisorSat má výrazne pomôcť k vyriešeniu problému.

Riešenie sa volá VisorSat vo veľmi zjednodušenom pohľade ide o tienidlá vyrobené zo špeciálnej tmavej peny. Elon Musk už dávnejšie avizoval, že pena prepúšťa rádiové žiarenie, a tak nijak neovplyvňuje výkon satelitov.

Na obežnej dráhe sa zatiaľ nachádza celkom 420 satelitov. Ak by bola plánovaná misia úspešná, bude ich takmer 500.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať