starlink misia

NAŽIVO: SpaceX na obežnú dráhu vynesie ďalších 60 satelitov Starlink

Americká spoločnosť SpaceX, ktorá sa za posledné dni zviditeľnila hlavne úspešnou misiou DEMO-2, ktorá na ISS prepravila dvoch astronautov, plánuje ďalšiu misiu.

Americká spoločnosť SpaceX, ktorá sa za posledné dni zviditeľnila hlavne úspešnou misiou DEMO-2, ktorá na ISS prepravila dvoch astronautov, plánuje ďalšiu misiu. Tá prebehne zajtra skoro ráno, presnejšie 4. júna o 3:25 stredoeurópskeho letného času.

Raketa bude štartovať z Mysu Canaveral na Flirode a opäť sa môžeme tešiť na živé vysielanie. Tak ako pri SpaceX býva zvykom, prvý stupeň rakety Falcon 9 pristane na lodi Of Course I Still Love You umiestnenej v Atlantickom oceáne.

Ak by sa štart kvôli poveternostným alebo technickým problémom nevydaril, náhradný termín bol stanovený o deň neskôr, t.j. 5. júna o 3:03 nášho času.

SpaceX reaguje na sťažnosti, má riešenie

Odborná aj široká verejnosť SpaceX kritizovala za to, že satelity Starlink príliš odrážajú svetlo, a tak výrazne ovplyvňujú schopnosť pozorovať nočnú oblohu. Na palube rakety tak bude satelit, pri ktorom sa spoločnosť tento problém snaží eliminovať.

visorsat
Systém VisorSat má výrazne pomôcť k vyriešeniu problému.

Riešenie sa volá VisorSat vo veľmi zjednodušenom pohľade ide o tienidlá vyrobené zo špeciálnej tmavej peny. Elon Musk už dávnejšie avizoval, že pena prepúšťa rádiové žiarenie, a tak nijak neovplyvňuje výkon satelitov.

Na obežnej dráhe sa zatiaľ nachádza celkom 420 satelitov. Ak by bola plánovaná misia úspešná, bude ich takmer 500.

Total
13
Zdieľaní