NASA vypísala medzinárodnú súťaž: Navrhnite kompaktnú vesmírnu toaletu!

Národný úrad pre letectvo a vesmír sa momentálne pripravuje na misiu Artemis, v rámci ktorej chce po viac ako 50 rokoch opäť pristáť s ľudskou posádkou na povrchu Mesiaca. Udiať by sa tak malo v roku 2024.  

Národný úrad pre letectvo a vesmír sa momentálne pripravuje na misiu Artemis, v rámci ktorej chce po viac ako 50 rokoch opäť pristáť s ľudskou posádkou na povrchu Mesiaca. Udiať by sa tak malo v roku 2024.  

NASA musí pre potreby misie pripraviť množstvo vecí, okrem iného aj poriadnu toaletu.

Aj astronauti musia jesť, piť a následne si občas zájsť na toaletu. Vesmírny záchod musí mať podobné schopnosti ako ten pozemský, no požiadavky na jeho konštrukciu a prevádzku sa od toho pozemského značne líšia.

NASA preto vyhlásila medzinárodnú súťaž, prostredníctvom ktorej chce verejnosť motivovať k tomu, aby navrhla účinnú toaletu použiteľnú na Mesiaci. Samozrejme, nebude to len tak. Tri najlepšie návrhy si rozdelia odmenu vo výške 35 000 dolárov.

Svoje návrhy môžu do súťaže dokonca prihlásiť aj juniori, teda osoby mladšie ako 18 rokov. Ideálna príležitosť pre študentov technických odborov.

NASA
Foto: NASA

Toaleta prispôsobená pre beztiažový stav a mesačnú gravitáciu nesmie vážiť viac ako 15 kilogramov. Okrem toho musí byť kompaktná, nesmie zaberať viac ako 0,12 metra kubického.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovák kvôli tejto SMS prišiel o 400 €. POZOR na toto číslo!

Jej spotreba by zároveň nemala byť vyššia ako 70 wattov. Musí byť tichá a musí sa tiež vedieť prispôsobiť telesným proporciám astronautov. Samozrejmosťou je maximálna bezpečnosť, ale tiež jednoduchá údržba a čistenie.

Požiadaviek je pochopiteľne viac a vôbec nie sú jednoduché. Na jedno použitie musí záchod zozbierať až 1 liter moču alebo 500 gramov stolice, pričom sa v priemere počíta so 6 použitiami počas jedného dňa, resp. s 2 použitiami v prípade veľkej potreby.

Pri požiadavkách zadávatelia mysleli aj na hnačku, menštruačnú krv, hygienické pomôcky, bezpečné uloženie odpadu a ďalšie detaily. Všetky podrobnosti nájdete na tejto adrese.

Pre ambicióznych navrhovateľov nemusí byť lákadlom len zaujímavá finančná odmena. Tri víťazné tímy, ktoré navrhnú najlepšie riešenie, NASA pozve do Johnsonovho vesmírneho strediska, kde ich preberú priamo s inžiniermi NASA.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať