Huawei Y5 prichádza na slovenský trh. Nestojí ani 100 €, nemá Google služby

Bez Google aplikácií a služieb.

0
Ani v cenovo najdostupnejšej triede nechýba rozpoznávanie tváre.

Na našom trhu môžete od dnešného dňa natrafiť na nový smartfón z cenovo najdostupnejšej kategórie, ktorý je určený hlavne nenáročným spotrebiteľom. Nazýva sa Huawei Y5p.

Huawei Y5p už patrí do klubu AG smartfónov, ktorý odkazuje na AppGallery – dvorný obchod s aplikáciami a hrami Huawei. To znamená, že už ani v najdostupnejšej triede v prípade značky Huawei nenájdeme aplikácie a služby od Google.

Huawei vidí výhody tohto zariadenia v troch smeroch: Nízkej cene, dlhej výdrži na jedno nabitie a všestrannom výkone. O ten sa postará 12nm čispet Helio P22 od MediaTeku, ktorý má 8-jadrovú architektúru tvorenú štyrmi jadrami Cortex A53 (2.0 GHz) a 4 jadrami Cortex A53 s nižším taktom (1.5 GHz).

huawei Y5p
Foto: Huawei

3 020 mAh batéria nie je rekordná, no vzhľadom na skromnejšie pomery pod kapotou by mala zabezpečiť viac ako dostatočne dlhú výdrž na jedno nabitie. Menej energie skonzumuje aj displej, ktorý je menší (5,45″, 18:9) a má menšie rozlíšenie (HD+).

Do tretice tu je cena, ktorá sa v rámci odporúčania pre maloobchodný predaj zastavila na psychologickej hranici 99 eur. Dostupné sú tri farebné prevedenia – Midnight Black, Phantom Blue a Mint Green. Novinku zaradia do ponuky aj naši operátori, ale až v priebehu letných mesiacov, resp. v júli a v auguste.

huawei Y5s
Foto: Huawei

Čo sa týka ďalších parametrov, uspokojiť sa musíme s 2 GB operačnou pamäťou a 32 GB úložiskom. Slot pre microSD kartu znesie až 512 GB médium. Fotoaparáty zastupujú dva snímače obrazu. 5 Mpx (f/2.2) pre prednú stranu zariadenia, 8 Mpx (f/2.0) s HDR režimom pre stranu zadnú.

huawei y5p
Nenechajte sa zmiasť dizajnom, model Y5s má len jeden zadný fotoaparát.

Selfie fotoaparát sa dá využiť aj pri autentifikácii pomocou rozpoznávania tváre. V prípade dostupnosti aplikácií je pre budúcich zákazníkov pripravený obchod AppGallery. Nedávno doň pribudli mapy HERE, aplikácia Telekomu alebo aplikácia Bratislavskej integrovanej dopravy.

TIP REDAKCIE
TV box Q96 MAX má OS Android 9 Pie a podporuje 4K rozlíšenie, stojí len 33 EUR

Obchod ponúka celkovo 55-tisíc aplikácií, z toho niekoľko desiatok aplikácií z produkcie slovenských vývojárov. Ďalší obsah sa dá do zariadenia dostať z alternatívnych zdrojov a inštaláciou APK súborov.

YouTube, Mapy, Fotky a ďalšie služby od Google však zobrazíte len v internetovom prehliadači. Prípadnú kúpu je teda dobré si premyslieť.