HBO Max z ponuky odstraňuje film Odviate vetrom. Kvôli rasistickému podtónu

Spoločnosť HBO zo svojej služby HBO Max stiahla legendárny film Odviate vetrom tiež známy ako Juh proti Severu z roku 1939.

Spoločnosť HBO zo svojej služby HBO Max stiahla legendárny film Odviate vetrom tiež známy ako Juh proti Severu z roku 1939. Dôvodom takéhoto kroku sú celosvetové protesty, ktoré odštartovala smrť afroameričana Georga Floyda.

„Odviate vetrom je produktom svojej doby a zobrazuje niektoré etnické a rasové predsudky, ktoré boli v americkej spoločnosti bežné,“ vysvetľuje v rozhovore pre CNN hovorca HBO.

Rasistické zobrazenia sa vtedy mýlili a mýlia sa aj dnes. Cítili sme, že ponechať tento titul v ponuke HBO Max by nebolo zodpovedné,“ pokračoval. „Ak sa film do ponuky HBO Max vráti, bude to aj s vysvetlením historického kontextu a s odsúdením historických scén,“ zakončil.

Aj BBC a Netflix

Film Odviate vetrom získal počas rozdeľovania Oscarov až desať ocenení. Za jeho odstránenie je aj režisér filmu 12 rokov otrokom, John Ridley, ktorý k celej veci napísal stĺpček. Podobné kroky spravili aj ďalšie spoločnosti.

TIP REDAKCIE
SWAN a 4ka spúšťajú pevný 5G internet na doma: Rýchlosť až 250 Mb/s a cena 21 €!

Spomeňme napríklad BBC, ktorá stiahla ikonický seriál Malá Veľká Británii, v ktorom sa hlavné postavičky často obliekali za černochov alebo transvestitov. Dnes by k tejto téme pristupovali inak, odkázali. Niekoľko titulov odstránila aj streamovacia služba Netflix.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať