Google si posvietil na nástroj, ktorý sľuboval, že zo smartfónu vymaže všetky čínske aplikácie

V obchode Google Play sa pred nejakým časom objavila nová „hviezda” – aplikácia s názvom Remove China Apps, ktorá sa stala behom chvíle jednou z najsťahovanejších.

V obchode Google Play sa pred nejakým časom objavila nová „hviezda” – aplikácia s názvom Remove China Apps, ktorá sa stala behom chvíle jednou z najsťahovanejších.

Nástroj Remove China Apps získal obrovskú popularitu na trhu v Indii, čo nie je náhoda. Aplikáciu vytvorili vývojári z One Touch App Labs s cieľom podporiť „nezávislú Indiu“ tým, že dokáže identifikovať aplikácie v smartfóne, ktoré pochádzajú z Číny.

Živnou pôdou iniciatívy namierenej voči Číne sa stali potýčky na čínsko-indickej hranici v oblasti horského priechodu v blízkosti Tibetu. Miestny konflikt ozbrojených síl oboch mocností spôsobil niektorým vojakom menšie zranenia, približuje CNN.

cinske aplikacie
Remove China Apps

Aplikácia Remove China Apps prehľadávala zoznam nainštalovaných aplikácií v smartfóne, pričom určila tie, ktoré majú pôvod v Číne. Zároveň umožnila ich hromadné odinštalovanie.

Aplikácia však nebola dokonalá a nedokázala odinštalovať či identifikovať všetky čínske aplikácie. Pochopiteľne si neporadila ani s tými, ktoré boli v zariadení nainštalované od výroby.

Smartfóny čínskych výrobcov Xiaomi a Vivo sú pritom v Indii najpredávanejšie (Q1 2020, Canalys).

Remove China Apps sa ocitla v pozornosti spoločnosti Google, ktorý sa s ňou nebabral a z obchodu Google Play ju zakrátko odstránil. Tento krok sa samozrejme používateľom z Indie nepáčil.

Pravidlá pre vývojárov spoločnosti Google ale jasne uvádzajú, že aplikácie, ktoré motivujú používateľov, aby odstraňovali aplikácie tretích strán alebo upravovali nastavenia alebo funkcie zariadenia (s výnimkou bezpečnostných riešení), nie sú dovolené.

Google v stanovisku okrem iného uviedol, že toto pravidlo dlhodobo zabezpečuje zdravé a konkurenčné prostredie, v ktorom môžu vývojári uspieť na základe dizajnu a inovácií.