AMD zaútočí aj na Nvidiu: Výkonná grafika „Big Navi“ bude mať novú architektúru, príde tento rok!

2

AMD sa po procesoroch snaží výrazne narušiť aj trh s grafickými kartami. Spoločnosť totiž pripravuje nové výkonné grafické karty s označením „Big Navi“ postavené na architektúre RDNA 2. Ide o rovnakú architektúru, akou budú disponovať chystané konzoly PlayStation 5 a Xbox Series X.

Momentálne k dispozícii nie je príliš veľa informácií. Samotná riaditeľka AMD, Lisa Su však prezradila, že grafické karty prídu ešte tento rok. Podobné informácie poskytol aj finančný riaditeľ AMD, ktorý upresnil, že k uvedení nových grafík dôjde skôr než budú k dispozícii konzoly novej generácie, informoval server Wccftech. Big Navi má ponúknuť rovnaký, resp. vyšší výkon než najvýkonnejšie grafické karty od Nvidie.

TIP REDAKCIE
Šéfka AMD Lisa Su je najlepšie platená riaditeľka na svete. Prekonala aj mužov

Nová generácia konzol sa má na trh dostať pred vianočnými sviatkami 2020, čo znamená, že grafické karty môžu byť dostupné mesiac či dva predtým. Je teda možné, že grafické karty postavené na architektúre Big Navi budú predstavené už v septembri alebo októbri.

Momentálne nie je jasné, koľko grafických kariet AMD pripravuje a ani to, aké špecifikácie ponúknu. Je však pravdepodobné, že sa firma pokúsi zaujať, a tak najskôr predstaví tie výkonnejšie modely a neskôr aj modely spadajúce do strednej, resp. nižšej triedy.

Podobný krok chystá aj konkurenčná Nvidia. Tá má na jeseň ukázať nový rad grafických kariet Nvidia RTX 3000 postavených na architektúre Ampere.