slovenske startupy

Životné prostredie a energetika: Slovenské startupy zabojujú v medzinárodnej súťaži PowerUp!

PowerUp! je medzinárodnou súťažou fondu EIT InnoEnergy, ktorá ponúka príležitosť získať investície v miliónoch eur do inovatívnych podnikov a projektov

PowerUp! je medzinárodnou súťažou fondu EIT InnoEnergy, ktorá ponúka príležitosť získať investície v miliónoch eur do inovatívnych podnikov a projektov.

Do súťaže PowerUp! sa prihlásilo 425 firiem a projektov z 24 krajín strednej a východnej Európy.

Spomedzi prihlásených účastníkov bude tento rok súťažiť o národný titul rekordných 360 startupov v 24 krajinách. V októbrovom medzinárodnom finále budú môcť získať finančné ceny až do výšky 65 000 eur a ďalšie ceny od partnerov ako Amazon Web Services, Revolut alebo SpeedUp Group.

Pôvodne sa malo veľké finále konať už začiatkom júna. Kvôli pandémii koronavírusu sa presunulo na október.

powerup 2
Zdroj: powerup.innoenergy.com

Do súťaže sa zapojili aj začínajúce spoločnosti zo Slovenska. Štyri inovatívne projekty z našich končín budú o postup bojovať v slovenskom online finále, ktoré sa uskutoční 12. mája o 16.00 hodine.

Kto bude chcieť dianie sledovať, môže sa bezplatne zaregistrovať na tejto adrese. Slovenské startupy skúsia preraziť s projektmi z oblastí regenerácie batérií, mobility, internetu vecí a 3D tlače.

3Dimension

V rámci projektu 3Dimension bolo vyvinuté rameno pre 3D tlač s dosahom až 6 metrov, čo mu umožňuje dosah v kružnici až 12 metrov. Výhodou riešenia je, že rameno má extrémne nízku hmotnosť len 250 kg, dá sa jednoducho odviesť dodávkou a je možné si s ním postaviť svoj budúci domov rýchlo a energeticky úsporne.

TIP REDAKCIE
OnePlus chce svoje smart televízory predávať aj v Európe, prezradil šéf značky

Rameno bolo vyrobené zo špeciálneho karbónového materiálu, ktorý bol vyvinutý v spolupráci s Ústavom polymérov SAV a vytlačené na špeciálnej 3D tlačiarni.

Energeticky, časovo a finančne úsporné riešenie stavieb s týmto zariadením pracujúcim technológiou 3D printingu ušetrí aj potrebu ľudskej práce vďaka automatizácii a robotizácii. Na stavbu sa zároveň používa špeciálna betónová zmes, ktorá je ľahčená a má lepšie vlastnosti ako klasický betón.

Biotron

Biotron Labs vyvíja platformu Mobilyze, ktorá pomáha klientom robiť lepšie rozhodnutia v súvislosti so zlepšovaním mobility. Preto pomáha sieťam nabíjačiek pre elektromobily nájsť vhodné miesta na ich umiestnenie na základe reálneho a očakávaného dopytu.

Firma spolupracuje aj s mestami a regiónmi, ktoré vďaka Mobilyze vedia vyhodnocovať presuny obyvateľstva, navrhovať politiky a vyhodnocovať ich dopad s minimálnym oneskorením.

e-Vision

Spoločnosť E-Vision Systems vyvíja technológiu na regeneráciu olovených batérií. Ide o neinvazívny spôsob obnovy stratenej kapacity olovených batérií. Technický princíp je založený na elektrochemickej metóde vysielania elektrických impulzov určitej frekvencie, tvaru a intenzity do batérie.

TIP REDAKCIE
VIDEO: Samsung Galaxy S21 Ultra po 4 mesiacoch. Oplatí sa ešte kúpiť?

Pôsobením vírivých prúdov dokáže vyčistiť a zrevitalizovať vnútorné prostredie batérie, čím sa obnoví jej kapacita. Ide o ekologickú, časovo a finančne efektívnu alternatívu voči plnej recyklácii batérií. Benefity sú ako finančné – úspora na odloženej potrebe nákupu nových batérií, tak aj environmentálne – udržaním existujúcich batérií v prevádzke sa zníži potreba výroby nových.

Grissp

Grissp vyvíja komplexnú platformu priemyselného internetu vecí (IIoT) pod názvom Flover.io.

Úlohou IIoT platformy je pripojiť senzory a zariadenia do internetu a spracovať a analyzovať všetky dáta zo senzorov, strojov a zariadení, riadiacich jednotiek, informačných systémov alebo databáz, čo umožní inteligentným podnikom efektívne narábať s ich údajmi a premieňať ich na užitočné informácie.

Priemyselný internet vecí alebo IIoT označuje miliardy priemyselných zariadení – čokoľvek od strojov v továrni až po motory v lietadlách – ktoré sú naplnené senzormi, pripojené k bezdrôtovým sieťam a generujúce obrovské množstvo údajov. Flover.io je možné využiť v každom odvetví priemyslu, napríklad aj v energetike na zber dát z inteligentných meračov spotreby energie.

Všetky podrobnosti o podujatí nájdete na oficiálnej stránke powerup.innoenergy.com.

Total
4
Zdieľaní